شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

باکو بزرگترین بندر دریای خزر

باکو بزرگترین بندر دریای خزر
باکو بزرگترین شهر و بندر جمهوری آذربایجان با تاریخ غنی، شرایط ویژه جغرافیایی، زمین گسترده و منابع معدنی فراوان، آب و هوای دلنشین، مراکز ارتباطی بین المللی، زیر بنای مدرن و توسعه دیده اقتصادی تبدیل به یکی از مقصد های محبوب گردشگران و توریست ها شده است.
باکو، یکی از زیباترین پایتخت های منطقه قفقاز، در قسمت غربی دریای خزر و جنوب شبه جزیره آبشوران واقع شده است.
 در تاریخ بیست و سوم شهریور ماه سال ۱۲۹۷بعد از استقلال آذربایجان، شهر باکو تبدیل به پایتخت این کشور شد.
باکو به بولوار اصلی این شهر ، میدان آبشار ، میدان پرچم ملی ، برج های آتشِ تازه بازسازی شده، "کریستال هال" ( سالن برگزاری مسابقات معروف یوروویژن) ، مرکز فرهنگی و مدرن "حیدر علیف" که یکی از ۵ معماری برتر در دنیا محسوب میشود، معماری خاص مسجدهای این شهر و ساحل شنی و زیبای آن شهرت دارد.
 مکان های تاریخی و سازه های بسیاری در باکو وجود دارد که مربوط به دوره های زمانی متفاوت است. معبد آتشگاه باکو که از زمان قبل از اسلام وجود داشته در ۳۰ کیلومتری "رایون سوراخانی" در جنوب شرق شبه جزیره آبشوران واقع شده است.
معماری های باستانی و تاریخی در باکو مانند "کاخ شیروانشاه" که در دوره حکومت عباسیان تشکیل شد و "قلعه دختر" که از آثار دوره ساسانی است و در روزگار کهن نیایشگاه آناهیتا بوده و زرتشتیان برای زیارت به آنجا میرفتند و همچنین "پارک ملی قبوستان" که به خاطر نقاشی های کهن بر روی سنگ ها مشهور است، همگی جزء فهرست میراث جهانی یونسکو محسوب میشوند.
 باکو و نفت دو بخش جدانشدنی هستند، زمین های نفتی که در شبه جزیره آبشوران وجود دارد و تولید و پالایش نفت ، انرژی ، پتروشیمی ، ماشین آلات صنعتی و همگی در باکو و اطراف این شهر توسعه داده میشود. همچنین یکی از بزرگترین بندرهای دریای خزر در بخش کشتی سازی نیز در باکو فعالیت دارد.
۳۵ دانشگاه و ده ها کالج و دبیرستان در باکو وجود دارد. بسیاری از کمپانی ها در زمینه بانکداری و سرمایه گذاری، همچنین بازار بورس و ارز نیز در این شهر فعالیت دارد.
 میانگین درجه هوای باکو مشابه با متوسط درجه هوای کره زمین است. باکو ۲۸ متر پایین تر از سطح دریاست.
وضعیت آب و هوایی شبه جزیره آبشوران که شهر باکو در آن است دارای تابستان های گرم و زمستان های تقریبا معتدل و کوتاهی است. همچنین آبشوران هم عرض جغرافیایی با ایتالیا و یونان است و به دلیل اینکه دریای خزر در این منطقه هیچوقت یخ نمیزند بندرگاه باکو به طور دائم در تمام طول سال فعالیت میکند.
دسته ها: جهانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.