شماره تلفن تماس با ما

051-34225776

 

My title

آبشار چکان، شول آباد

آبشار چکان، شول آباد

آبشار چکان شول آباد در موقعیت جغرافیایی E491657 N331226 در استان لرستان واقع است. این آبشار یکی اززیباترین و جذابترین آبشارهای ایران و از عجايب و شگفتي‏هاي طبيعت بکراستان لرستان است که در جنوب غربی شهرستان الیگودرز در بخش ززوماهرو در حوالی شول آباد و در دامنه ارتفاعات کوه الغر و مشرف به روستایهاي منطقه چکان قرار دارد. آبشار چكان در جنوب شرقی استان لرستان و در فاصله 141 كيلومتري شهرستان خرم آباد از جمله آبشارهاي زيبا و با عظمت اين ديار است.

این آبشار زیبا و دیدنی از درون غاري مشرف به زمين زراعي چكان بيرون مي جهد و طول فوران آن به دهها متر ميرسد و آهنگ آن هر بيننده و شنونده اي را به وجد مي آورد. آبشار شگفت انگيز چكان داراي 30 متر ارتفاع و 4 متر عرض تاج در دل طبيعت بکر و بهشتي لرستان قرار دارد. و در فصل بهار صدای مهیب آن از فرسنگهای دور شنیده می شود و جلوه ای خاص به منطقه می دهد و علاقمندان زیادی را بسوی خود جلب می کند. آب اين آبشار در اواخر پاييز به مرور خشک مي شود و در روزهاي اوليه شروع فصل بهار مجددا با همان فوران به بيرون مي‏جهد. اطراف آبشار و امتداد رودخانه سرسبز و پوشيده از درختانی همانند گردو ،زالزالک ،گلابی ، چنار،کیکم، بیدوبلوط و... است و اهالي منطقه نيز از آب آن جهت كشاورزي بيشترين بهره را مي برند. كوههاي اطراف آبشار زيستگاه مناسبي جهت پرندگاني همچون بلبل، كبك، كبوتر و انواع حيوانات وحشي مانند خرس، پلنگ، گرگ و گراز است.

آبشار چكان پس از طي مسافتي به سمت دشت چكان، به آب زيباي داسار وصل شده و رودخانه چكان را تشكيل مي دهد، رودخانه چكان نيز پس از طي مسافت كوتاهي به آب دهقادي وصل و نهايتاً وارد رودخانه «زز» مي شود. در پایین آبشار دیدنی چکان زیارتگاهی بنام ابوعلی (ع) در میان چندین درخت تنومند چنار در محوطه ای زیبا برسر راه این آبشار قرار گرفته است که به نوبه خود دیدنی است که در فصل های مختلف توجه علاقمندان زیادی را به خود جلب می کند. بهترين راه رسيدن به آبشار چكان از طريق جاده شوسه مورزرين- شول آباد و بهاركار است. همه ساله و در فصول مختلف سال به ويژه بهار و تابستان، اين جلوه زيباي طبيعت لرستان، ميزبان گردشگران زيادي است كه از اقصي نقاط ايران وجهان به اين منطقه سفر مي كنند.

راههاي دسترسی :
اليگودرز با اتومبيل به طرف جاده شوسه مورزرين- شول آباد و بهار كار .چكان كه با اتومبيل تا چند كيلومتري آن جاده وجود دارد
دورود به ايستگاه راه آهن سفيد دشت به طرف شول آباد با جاده شني
دورود به شاپله –تنگ ناله شنه چكان اين جاده مالرو ومخصوص كوهنوردي است.

نام آبشار:  آبشار چکان، شول آباد 

 

منبع: irandeserts 

 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.