شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

آبشار چک چک، لامرد

آبشار چک چک، لامرد

آبشار چک چک لامرد در موقعیت جغرافیایی E5240 N2743 در استان فارس واقع است. لامِرد یکی از شهرهای استان فارس است. این شهر مرکز شهرستان می‌باشد و در جنوب استان فارس واقع شده‌است. این شهرستان در جنوبی‌ترین نقطه استان فارس واقع شده‌است به طور دقیق در ۴۰۵کیلومتری شیراز و ۱۴۰ کیلومتری خنج قرار دارد. از لحاظ زمين شناسي و توپوگرافي اين شهرستان بر روي يك دشت ساختماني واقع شده كه شمال و جنوب آن را دو رشته كوه موازي احاطه كرده است . ارتفاع اين كوه ها نسبتاٌ بريده و فرسايش يافته زياد نيست و ازمارن هاي آهكي گچي ، نمكي و ماسه ايي با شيب 50 تا 70 در صد تشكيل شده است . آب و هواي منطقه بياباني و گرم و خشك است كه قسمت هاي وسيع اي از خاك ايران از جمله جنوب فارس شامل مي شود . متوسط درجه حرارت به دست آمده با در نظر گرفتن موقعيت ارتفاعي و مختصات جغرافيايي حداكثر 50 درجه و حداقل تا صفر درجه سانتي گراد متغير بوده است .

اين آبشار در نزديکي روستاي اسير در چهل کيلومتري شمال غرب شهرستان مهر، در جنوبي ترين نقطه استان فارس واقع شده است و طبيعت جالبي دارد. شمال و جنوب اين شهرستان را دو رشته رشته کوه موازي و کم ارتفاع احاطه کرده است که به حالت زيبايي فرسايش يافته و از مارن هاي آهکي، گچي، نمکي و ماسه اي تشکيل شده اند. تالاب هاي فصلي اين منطقه، پذيراي پرندگاني همچون درنا و لک لک از مناطق مختلف سيبري مي باشند. يکي از منابع آبي منطقه رودخانه شور است ولي آب مورد نياز کشاورزي و آشاميدني اين شهرستان بيشتر از طريق منابع زيرزمين چون قنات، چشمه و آب انبارها تامين مي گردد.

حاشیه آبشار لحاظ پوشش گياهي به صورت خود رو ي مرتعي مي توان بادام كوهي ، بنه ، انجير ، گون ، ساري سولماز ، شكر تيغال ، قيچ ، قره گز، بارهنگ ، تنگرس ، انار شيطان ، گزوناترك كه در زير آنها علف هايي مانند شبدر ، بهمن و بعضي گياهان مشخص منطقه مديترانه ايي مي رويند را نام برد . از گياهان دارويي منطقه مي توان به يولاف با نام علمي SATIVA، ORIGANAVALGRE، AVENA گل شقايق با نام علمي PAVEATHOEASو… اشاره كرد كه از آن در درمان بسياري از بيماري ها استفاده مي شود . از نظر زندگي جانوري منطقه داراي تنئوع خاص مي باشد و انواع پستانداران مانند شغال ، كفتار ، خرگوش كل ( بزكوهي) ،روباه ، گرگ و… پرندگاني چون تيهو ، كبك ، بلبل، كلاغ ، كبوتر ، گنجشك ، جغد ، باز شكاري ، دم جنبانك ، شاهين ، عقاب و… در آن زندگي مي كنند.

نام آبشار:  آبشار چک چک، لامرد 

 

منبع: irandeserts  

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.