شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

آبشار چشمه لادر (لادور)، خمینی شهر

آبشار چشمه لادر (لادور)، خمینی شهر

آبشار چشمه لادر یا لادور در موقعیت جغرافیایی N324228 E512710 در استان اصفهان واقع است. چشمه لادر به مجموعه ای از چشمه ها گفته می شود که در دل کوههای مشرف بر کمر بندی غرب خمینی شهر واقع گردیده اند. این چشمه ها با وجود اینکه دارای آب فراوان نمی باشند صحنه های جالبی را بوجود آورده اند به طوری که هر ساله تعدادزیادی گردشگر را از سرتاسر ایران جذب خود می کنند.

شهرستان خميني شهر يكي از شهرها تابع استان اصفهان و در شمال غربي اين شهر تاريخي واقع شده است، بافت تاريخي اين شهر به زمان ساسانيان مي رسد، كهندژ كه برسر راه اصفهان قرار دارد گويا پايتخت و مقر پادشاهان و حكام كياني و ساساني بوده است. به گزارش ايمنا، شهرستان خميني شهر در مركز استان واقع شده است و از سوي شمال به شهرستان برخوار و ميمه، از جنوب به فلاورجان، از شرق به اصفهان و از غرب به شهرستان نجف آباد محدود مي شود. فاصله اين شهر تا اصفهان 8 كيلومتر بوده و داراي آب و هوايي معتدل و خشك است، از آنجا كه خميني شهر از سه ده به نام هاي خوزان، فروشان و ورنوسفادران به وجود آمده به آن سده مي گويند. مهمترين آثار تاريخي اين شهرستان عبارتند از: ايوان يزدگرد، تپه آتشگاه، مسجد جامع خوزان، گورستان زارع آباد و آرامگاه امام زاده سيد محمد، خانه مجيري و خانه سرتيپ سدهي اشاره كرد. ازنظر زمين شناسي بيشتر رسوبات دوران دوم از دوره كرتاسه در شهرستان گسترش دارد و بيشتر تركيبات منطقه تركيبات آهني و ماسه سنگ است، تحت تاثير موقعيت جغرافيايي و نفوذ توده هاي غربي و زاينده رود داراي آب وهواي خشك با تابستان هاي گرم و زمستان هاي نيمه سرد مي باشد به طوريكه حداكثر دما درتيرماه 40 درجه سانتي گراد و حداقل دما در دي ماه 11 درجه سانتيي گراد است.

شهرستان خميني شهر در زمستان و بهار تقريبا بصورت منظم داراي وزش باد به ويژه در طول روز است و بطور متوسط بين 6/5 تا 12 كيلومتر برساعت وزش باد دارد. جهت وزش باد غالبآ از جنوب غربي و غرب به سمت شمال شرقي و شرق شهرستان مي باشد. به طور كلي خاكهاي شهرستان از بافت سنگين داراي نفوذ كم تشكيل شده اند كه مناطق شمالي به علت كوهستاني بودن و وجود سنگريزه ها از بافت درشت و قلوه سنگ برخوردار و در مناطق جنوبي و نزديك زاينده رود داراي رسوبات ريزبافت و لايه هاي شن تشكيل شده اند.

این چشمه در مسیر جاده خمینی شهر به نجف اباد در استان اصفهان قرار دارد برای دستیابی به اتوبانی که بسمت دانشگاه آزاد خمینی شهر منتهی می شود به سمت نجف آباد ادامه می دهیم تابلو مشخص و جاده اسفالت مارا به سمت چشمه و آبشار آن هدایت می کند.

نام آبشار: آبشار چشمه لادر

 

منبع: irandeserts 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.