شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

آبشار جوپار، ماهان

آبشار جوپار، ماهان

آبشار جوپار ماهان در موقعیت جغرافیایی E5712 N2955 در استان کرمان قرار دارد. شهر جوپار در حدود ۲۵ کیلومتری جنوب شهر کرمان قرار دارد که در دامنه رشته‌کوه‌های مرکزی ( کوه جوپار) واقع شده‌است. این شهر از سوی شمال به کرمان، از سوی شرق به ماهان، از طرف جنوب به کوه جوپار و از طرف غرب به شهر گلزار و روستای بهرامجرد منتهی می‌شود. جوپارمنطقه ای ییلاقی و با آب و هوایی خنک و معتدل در تابستان است.

رشته كوه جوپار با ارتفاع 4135 متر در جنوب شهر واقع شده است كه دارای قله های متعددی می باشد از جمله سه شاخ بزرگ وكوچک-كيل جلال – بلوچي – كش و… قله سه شاخ جوپار يكی از زيباترين قله های ايران است و اين به دليل ديواره های بلند و دهليزهای ترسناک است كه به خصوص در فصل زمستان كوهنوردی را با وجود داشتن امكانات پيچيده و فنی كوهنوردی ميسر می كند وجود يخچالهای طبيعی و بيدستانهای سرسبز ؛چشمه های پر آب و بعضی چمنزارها زيبايی خاصی را به منطقه سه شاخ جوپار بخشيده است .جانپناه فلزی كه در منطقه كاسه سه شاخ توسط كوهنوردان مناطق كرمان ساخته شده ؛ در زمستانها پناهگاهی است برای كسانی كه می خواهند قله را صعود كنند و از زيبايی های اطراف بهره ببرند. گياهان دارويی فراوانی از كوه جوپار به دست می آيد مانند آلاله؛ آويشن؛ مرزن جوش و از همه مهمتر زيره سياه .زيره معروف كرمان كه شهره آفاق است از كوه جوپار به دست می آيد.

اين آبشار در دامنه هاي شمالي رشته کوه جوپار در جنوب شهرستان ماهان قرار گرفته است و براي دسترسي به آن مي بايست از طريق جاده ماهان به روستاي خندق خرپران رفته و سپس تا جانپناه جوپار که يکي از شاهکارهاي کوهنوردي است، کوهپيمايي کرد. اين آبشار فصلي در مسير صعود به ققل سه شاخ و تل خاکي قرار داشته و از ميان دره اي باريک فرو مي ريزد.

نام آبشار:  آبشار جوپار، ماهان

 

منبع: irandeserts 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.