شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

آبشار تنگ موی سادات، کهگیلویه

آبشار تنگ موی سادات، کهگیلویه

آبشار تنگ موي سادات کهگيلويه در موقعیت جغرافیایی E5059 N3048 در استان کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.  آبشار «تنگ موی سادات» در دهدشت استان كهگیلویه و بویراحمد، تفرجگاهی بكر با جاذبه های سیاحتی فراوان است كه هر بیننده ای را به خود جلب می كند. این آبشار زیبا با ارتفاع بیش از ۵۰ متر از دامنه كوه منطقه ییلاقی «دلی مو» از توابع بخش «سرغاریاب»، با خروشی دل انگیز بر سنگ های پائین دست می ریزد و به ویژه در فصل بهار طراوت روح بخشی را به تماشاگران هدیه می كند. یك غار اقامتی تماشایی در محل فرود و پشت آبشار، منظرگاهی تماشایی برای میهمانان این تفرجگاه است كه رایحه خوش گیاهان كوهی با نسیم هوای لطیف و مرطوب فضایی روح افزا را برای آرامش آن ها به وجود آورده است. مشاهده رنگین كمان زیبا و تبلور رنگ های نور از جلوه های ویژه این آبشار است. پوشش گیاهی متنوع كوهی ازجمله ریواس، چویل، درمه، گل های وحشی و درختان بلوط، بنه و زبان گنجشك، طبیعتی شمال گونه را در تنگ موی سادات به وجود آورده است.

دشت راق با ۲۵۰۰ متر ارتفاع از سطح دریا ، بین دو کوه با نامهای کوه باریک و کوه قوچی واقع شده است. دشت راق از شمال به دمه و میان تنگان , از جنوب به دیلگان ، ازشرق به چنار و از غرب به رودخانه سادات و دلی می و کوه ساورز منتهی می شود. زیبایی مثال زدنی دشت راق بیش از هر چیز مرهون پوشش متراکم گیاه جاشیر می باشد که گیاه غالب این منطقه می باشد ودر فصل اردیبهشت و خرداد مانند فرشی سبز بر گستره دشت راق کشیده می شود.وجود چشمه ساران خنک و فراوانی چون چشمه سیب، چشمه وهل،چشمه چرنگی و دهها چشمه دیگر از جاذبه های دیگر این منطقه بکر و دست نخورده می باشند که در پایین دست آبشار تنگ مو( سر توفال) را بوجود می آورند.

منطقه دشت راق از قدیم الا یام تحت تملک و در حوزه سرحدات طایفه سادات امام زاده علی قرار دارد که همه ساله در فصل اریبهشت برای برداشت گیاه جاشیر که غذایی مقوی برای دامهای آنهاست به این منطقه می آیند نا گفته نماند برداشت جاشیر و مشقات آن در زمان درو، کوبیدن و حمل پر درد سر در جاده های پر پیچ و خم آن هم با خر و قاطر داستانی است که سر دراز دارد. عامل اصلی در بکر ودست نخورده ماندن دشت راق عدم وجود جاده های ماشین رو برای دسترسی به این منطقه می باشد که امیدواریم با درایت مسئولین منابع طبیعی برای حفظ گونه های گیاهی این منطقه از دسترس بشر هیچ گاه جاده ای به این منطقه کشیده نشود.

نام آبشار:  آبشار تنگ موی سادات، کهگیلویه

 

منبع: irandeserts 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.