شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

آبشار پیرغار، فارسان

آبشار پیرغار، فارسان

آبشار پيرغار فارسان در موقعیت جغرافیایی E503241 N321259 در استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد. ابشار پيرغار كه در كانون گردشگري پيرغار روستاي دهچشمه شهرستان فارسان قرار دارد يكي از زيبا ترين مكانهاي طبيعي استان است اين ابشار زيبا كه از فرازكوه پيرغار سرازيرمي شود سكوت طبيعت را درهم مي شكند وزيبايي خاصي به منطقه مي بخشد يخ زدگي اين ابشار قنديل هاي زيبايي را ساخته كه چشم هر بيننده را به سوي خود جلب مي كند.

این آبشار نام خود را از غاری آهکی و ناشناخته می گیرد که اهمیت تاریخی بسیار دارد این آبشار در روستایی به نام ده چشمه قرار دارد که آبی که از همین آبشار به زمین می ریزد از کنار این روستا گذشته و کشتزار های زیادی را سیراب میکند. از مسیر های ایجاد شده در کوه میتوان با یک کوه پیمایی متوسط  خود را به بالا ترین نقطه آبشار و در ادامه مسیر با دنبال کردن آب به سرچشمه آن رسید. آبشار در جنوب غربی و 40 کیلومتری شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری و در نزدیکی شهر فارسان در روستایی به نام ده چشمه واقع شده است. بهترین مسیر برای گردشگران رساندن خود به شهرکرد و ادامه مسیر به سمت شهر فارسان است. البته مردم این محل را بیشتر به خود پیرغار یا ده چشمه می شناسند و روی تابلو ها هم محلگردشگری پیرغار یا ده چشمه نوشته شده است..در ضمن جاده رسیدن به آبشار کاملا مطلوب و آسفالت بوده و از پارکینگ مناسبی برخوردار است.و زمینه اطراق کردن  نیز فراهم میباشد.

در مجاورت اين ابشار هم كتيبه هاي معروف مشروطه قراردارند كه جزء بي نظير ترين اثار مكتوب از زمان حمله بختياري ها به تهران در عهد مشروطه است سنگ نوشته هاي دوره مشروطيت به دستور "حاج خسروخان سردار ظفر بختياري " ،" حاج علي قلي خان سردار اسعد دوم بختياري " و" جعفر قلي خان سردار اسعد سوم بختياري " مقارن با جنگ جهاني اول بر روي تخته سنگي در پيرغار جاودان شد. سنگ نوشته مشروطيت پير غار شرح فعاليتهاي مجاهدين چهار محال و بختياري براي مبارزه با استبداد محمد علي شاه قاجار است.

نام آبشار:  آبشار پیرغار، فارسان

 

منبع: irandeserts 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.