شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

لاک پشت سبز

لاک پشت سبز

كاسه آن به شكل بيضي و گود است كه پهنايش 80 درصد طول آن مي باشد. طول كاسه 80- 150 سانتيمتر است . سر كوچك است . لبه هاي آرواره هاي پايين شبيه به دندان و آرواره بالا بر روي سطح داخلي داراي خطوط برجسته و قوي است .لاك‌پشتي به رنگ سياه يا زيتوني مايل به قهوه اي تيره مي باشد. لاك‌پشت سبز بالغ اصولا علف خوار بوده و از گياهان دريايي، جلبك هاي مختلف و برگ حرا تغذیه می کند ولذا اوقات زيادي را در نزديكي سواحل مي گذرانند. ولي نابالغ هاي اين لاك‌پشت ها تا حد زيادي گوشت خوارند و از نرم تنان, سخت پوستان و اسفنجها تغذيه مي كنند. تخم گذاري لاك‌پشت سبز در جزيره هرمز را در سابق كارشناسان محيط زيست گزارش داده اند. اينجانب در سواحل مختلف ايران شاهد تخم گذاري  لاك‌پشت هاي سبز بوده ام كه عمده ترين آن در منطقه اهرم و كيش بوده است . خم های این گونه لاک پشت سفید، کروی است و قطر آنها حدود 5/4 سانتیمتر و 38 گرم وزن دارد. انه سازی آنها به طور عمده از اسفند تا اواخر اردیبهشت ماه است و این عمل معمولا در طول شب انجام می شود. اصولا ماده ها سواحل شنی و ماسه ای را برای لانه سازی وتخم گذاری انتخاب می کنند. ممکن است در یک فصل تعداد 2 تا 3 لانه درساحل ایجاد کنند.

لاک‌پشت سبز  نوعی لاک پشت آبزی است که در آبهای گرمسیری از خلیج فارس و دریای عمان تا اقیانوس‌های آرام و اطلس زندگی می‌کند. از نظر طبقه بندی «آی‌یوسی‌اِن» در گونه‌های در حال انقراض قرار دارد. این گونه از لاکپشت‌ها برای زیست‌بوم مفید هستند و به عنوان موجودات پاک‌کننده زیست‌بوم دریا به شمار می‌روند و آلودگی‌های سواحل را از بین می‌برند.

 از لاکپشت های دریایی ۸ گونه در جهان شناسایی شده که در آبهای ایران مشاهده ۵ گونه از آنها گزارش گردیده است و در آبهای پارک ملی دریایی نای بند دو گونه لاکپشت نوک عقابی و سبز از خانواده لاکپشت های دریایی وجود دارند. لاکپشت سبز  دارای جمعیت قابل توجهی در آبهای ساحلی منطقه نایبند است. هر چند که سواحل ماسه ای خلیج نای بند و سواحل جنوبی پارک جهت تخم گذاری این لاک پشت مناسب است اما تاکنون گزارشی مبنی بر تخم گذاری این لاکپشت در این سواحل ثبت نگردیده است. لاک پشت سبز در فهرست سرخ حیوانات در معرض تهدید اتحادیه جهانی حفاظت از منابع طبیعی (IUCN) قرار دارد و با عنوان در خطر انقراض (Endangerd (EN معرفی شده است.

نام فارسی : لاک پشت سبز

نام علمی:  Chelonia mydas 

نام انگلیسی:  Green Turtle

 

منبع: irandeserts 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.