شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

لاک پشت فراتی

لاک پشت فراتی

لاک‌پشت فُراتی (Rafetus euphraticus) گونه‌ای لاک‌پشت نرم‌لاک از خانوادهٔ لاک‌پشت‌های سه‌ انگشتی است. زیستگاه این لاک پشت رودخانه‌های دجله و فرات و انشعابات آن‌ها در عراق، ایران، ترکیه و سوریه است و به‌جهت تخریب زیستگاه، آلودگی و معدوم‌شدن توسط ماهیگیران در خطر بالای انقراض قرار دارند. این لاک پشت تنها گونهٔ لاک‌پشت‌های سه‌انگشتی در ایران است و با وجود خطر بالای انقراض و کاهش جمعیت در فهرست گونه‌های مورد حمایت قرار ندارد. پراکندگی این لاک‌پشت فقط به استان خوزستان شامل حوضه آبگیر دجله و فرات، هورالعظیم، تالاب شادگان، رودخانه‌های کارون، کرخه، دز و جراحی و انشعابات آن‌ها می‌شود. این لاک پشت در حال حاضر در فهرست سرخ اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی در رده در معرض خطر انقراض قرار دارد. این لاک پشت بیشتر اوقات در زیر آب زندگی می کند همچنین در برخی اوقاع این گونه را می توان به صورت مدفون در زیر گل و لای رودخانه ها و ماسه ها مشاهده کرد. این در حالیست که لاک پشت فراتی تنها برای گرفتن آفتاب و تخم گذاری از آب بیرون می آید و بیشتر ترجیح می دهد در رودخانه های فرعی با جریان آهسته و یا آبهای راکد کم عمق زندگی کند.بررسی ها نشان می دهند در بین تمام انگشت های پاهای عقبی و جلویی این گونه،پرده وجود دارد و هر کدام از آنها دارای 3 ناخن بزرگ،قوی و بزرگ هستند.گردن در این گونه دراز،قابل انعطاف و بسیار قویست و می تواند آن را داخل لان خود ببرد.

گاهی موارد الگوها متفاوت رنگی از سبز تیره تا روشن با نقوش مختلف در این گونه قابل مشاهده است. لاک پشت فراتی گونه ای بسیار ترسو یا شاید به شدت خجالتی است و مشاهده ان در بیرون از آب بسیار سخت و مشکل است یا در صورت مشاهده به محض نزدیک شدن یا حرکت به طرف آن ،داخل آب می پرد.

لاک اين جانور بر خلاف ساير لاک پشت ها، نرم و داراي لبه هاي نرم و انعطاف پذير است. کاراپاس آن ها، گرد تا بيضوي، در نابالغين، سبز زيتوني با خال هاي زرد، کرم يا سفيد است؛ اما در بالغين، بدون علامت يا با خال هاي معدود تيره است. سر لاک پشت فراتي تقريبا عريض و پوزه لوله مانندش، کوتاه و کلفت است که به وسيله لب هاي گوشتي پوشيده شده است و داراي گردن دراز و قابل انعطاف است. تمام انگشتان پاهاي جلو و عقب، پرده دارند و تنها سه انگشت داخلي پاهاي جلو و عقب، داراي چنگال هستند. رژيم غذايي گوشت خواري دارند. در هر سال حداقل بين 5 - 4 تخم مي گذارند. ميانگين قطر تخم هاي به دست آمده 28.95 ميلي متر بوده است. نتايج آماري نشان داد که هيچ گونه تفاوت معني داري بين صفات مختلف در دو جنس نر و ماده مشاهده نمي شود. بيشترين فراواني نسبي مربوط به وزن لاک پشت هاي فراتي صيد شده (57.5 درصد) تا 5 کيلوگرم بوده است. بيشترين فراواني نسبي طول کاراپاس (24 درصد) در فاصله 40 - 30 سانتي متري بود. بيشترين فراواني نسبي عرض کاراپاس (31 درصد)، بيشترين فراواني نسبي طول پلاسترون (28 درصد) و بيشترين فراواني نسبي عرض پلاسترون (21 درصد) در فاصله 30 - 25 سانتي متري بود. همچنين، بيشترين فراواني نسبي مربوط به صفت طول انتهاي پلاسترون تا انتهاي دم (46 درصد) در فاصله 15 - 5 سانتي متري و بيشترين فراواني نسبي طول انتهاي پلاسترون تا ابتداي کلواک (19 درصد) در فاصله 12.5 - 10 سانتي متري بوده است. در اين تحقيق نسبت لاک پشت هاي نر به ماده1 به 0.7 برآورد گرديد.

اعتقادات غلط صيادان بومي كه مي گويند اين لاك پشت ها، ماهيان گرفتار در تورشان را مي خورند و سبب كم شدن ميزان صيد مي شوند، به همين دليل اين گونه را دشمن خود دانسته و آنها را معدوم مي كنند كه از اين نظر تلفات شديدي به جمعيت لاك پشت ها وارد شده و مي شود. خشك شدن و كم آب شدن تالاب ها و انشعابات رودخانه هاي اصلي و از بين رفتن محل زيست آنها هم از ديگر دلايل كاهش آنهاست. اينجا هم تخريب زيستگاه، زهكشي و خشك كردن آبگيرها جهت احداث مزارع كشاورزي و ...، آلودگي آب به دليل ورود فاضلاب هاي شهري، صنعتي و كشاورزي، همچنين در منطقه شادگان، كاهش تدريجي عمق تالاب در اثر ته نشيني رسوبات بالادست در هور شادگان و دخل و تصرفات الزامي در زمان جنگ تحميلي در محدوده پناهگاه حيات وحش شادگان نظير احداث جاده، خاكريز، سنگر و بيمارستان نظامي، آلودگي نفتي در حاشيه هاي تالاب شادگان كه به دليل نشت از لوله هاي فرسوده نفتي باعث درخطر افتادن زندگي حيوانات و به خصوص لاك پشت فراتي شده است و اما مهمترين عامل تهديد لاك پشت فراتي، عدم شناخت اين گونه و اهميت آن از نظر اكولوژيك و غناي گونه اي در ميان مردم بومي و حتي اكثر كارشناسان است.

 

نام فارسی : لاک پشت فراتی

نام علمی:  Rafetus euphraticus 

نام انگلیسی:  Mesopotamian Softshell Turtle

 

منبع: irandeserts 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.