شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

سفری گرم با لباسی گرم

سفری گرم با لباسی گرم

لباس‌هایی که در طول حرکت استفاده می‌شوند، جزو وسایل اولیه ضروری هستند که شامل جوراب‌های داخلی و خارجی، کفش، لباس‌زیر، شلوار، بلوز یا ژاکت پولار، کلاه، دستکش و غیره می‌شوند. اصطلاح «لباس گرم اضافی» اشاره به لایه‌های بیشتری برای گرم نگه‌داشتن فرد در ساعت‌هایی که بی‌حرکت و یا مجبور به شب‌مانی شده است، دارد. لباس‌های اضافی باید متناسب هر فصل انتخاب شوند. یک‌لایه اضافی لباس‌زیر می‌تواند، گرمای با ارزشی برای شما تولید کند و در عین حال وزن زیادی هم به کوله‌پشتی اضافه نکند. هم‌چنین عاقلانه است که یک کلاه اضافی هم با خود داشته باشید، چراکه این وسایل، گرمای بیشتری در مقایسه با دیگر لباس‌ها تولید می‌کنند. 

چرا در روزهای گرم نیز به لباس گرم نیازمندیم؟

دلیل اول: در اکثر برنامه‌های طبیعت‌گردی، بعد از فعالیت‌هایی مانند پیاده‌روی و جنگل‌پیمایی، تعرق بدن شما بالا رفته و در صورت توقف برای استراحت، با وزیدن نسیمی ملایم حتی در روزهای آفتابی، احساس سرما به شما دست می‌دهد و ممکن است باعث سرماخوردگی شود. 

www.dalahoo.com

دلیل دوم: به دلیل پایدار نبودن هوا در طبیعت و تغییر شرایط آب‌وهوا و کم شدن دما (بخصوص در ارتفاعات) وجود یک دست لباس گرم اضافه حتی در تابستان ضروری است. بارها مشاهده شده است که در شرایط هوای بسیار آفتابی که حتی پیش‌بینی وضع هوا هم آفتابی بوده، تغییر ناگهانی هوا به وجود آمده و در این شرایط وجود یک لباس پلار یا گرتکس سبک در کوله یک‌روزه ضروری است. به همین جهت توصیه می‌شود حتماً در کوله یک‌روزه یک لباس اضافه همراه داشته باشید.

قانون لایه‌ها: قانون لایه‌ها بســیار ســاده است؛ این قانون به ما می‌آموزد بهتر اســت به‌جای یک‌لایه ســنگین از لایه‌های متعدد و سبک برای پوشاندن بدن استفاده کنیم. پوشیدن چندلایه لباس سبک، بهتر می‌تواند بــه تنظیم کــردن دمای بدن کمک کنــد زیرا برای گرم‌تر شدن لایه‌ای اضافه و برای خنک‌تر شدن، لایه‌هایی را کم می‌کنیم. لباس‌های از جنس پشم، نخ و پر همگی عایق‌های خوبی هستند.

لایه‌لایه بودن لباس‌ها چگونه باعث محافظت بدن می‌شود؟

لایه‌های بالایی (خارجی) برای عدم نفوذ قطره‌های بــاران هســتند و پایین‌ترین لایــه (نزدیک‌ترین به پوســت) رطوبت را دفع می‌کند. لایه‌های میانی هم بــدن و گرمــای آن را حفظ می‌کنند. لازم به ذکر اســت که هیچ‌وقت زیاد لباس نپوشــید. عرق بدن نیز می‌تواند مانند باران بدن شمارا خیس کند و با یک تغییر ناگهانی دمای خارجی، شــما در معرض پایین آمــدن درجه حرارت بــدن (هایپوترمی) قرار می‌گیرید. پوشیدن لایه‌لایه‌ای لباس به شما کمک می‌کند تا دمای بدن خود را کنترل کنید.

www.dalahoo.com

فعالیت‌های یک یا چندروزه در زمستان (باحمل کوله ‏پشتی)

ممکن است شرایط آب‌وهوا، شما را در یک فعالیت یک یا چندروزه در کوهستان و طبیعت، با پیشامدهای غیرقابل پیش‏بینی و متغیر از قبیل باد، باران و کاهش دما در ارتفاع غافلگیر کند؛ بنابراین بهتر است قدری محتاط‌تر عمل کنیم و برای هر شرایطی آماده باشیم. پیشنهاد ما استفاده از یک سیستم سه لایه است: لایه اول همانند فعالیت نیمروزی می‏تواند یک بلوز آستین‌بلند یقه زیپ‌دار از پشم مرینوس یا الیاف مصنوعی باشد بعلاوه یک‌لایه میانی نسبتاً گرم با وزن مناسب که با یک بالاپوش سبک ضد باد و آب کامل می‏شود. برای اطمینان بهتر است یک کلاه گرم هم همراه داشته باشید.

www.dalahoo.com

پوشاک هوای گرم:

 در هوای گرم بســیار ضروری است که بدن را در خنک‌ترین حالت ممکن نگهدارید تا از گرمازدگی جلوگیــری کنید. تابش مســتقیم آفتاب بر بدن به مدت طولانی باعث آفتاب‌سوختگی، آفتاب‌زدگی و کم آب شــدن بدن می‌شود و غده‌های عرقی پوست برانگیختــه و دردناک می‌شوند و دیگر نمی‌توانند عرق را به‌خوبی دفع و تبخیر کنند. برای چنین هوایــی پارچه‌هایی را انتخاب کنید که بدن شــما به‌خوبی در زیر آن‌ها بتواند تنفس کند. تنها در این صورت بدن خنک می‌ماند و بدن شما از نور مستقیم آفتاب محافظت می‌شود. آب بنوشید و همیشه کلاه لبه‌دار به سر داشته باشید.

پوشاک هوای سرد:

 در هوای ســرد بایــد توجه خاصی بــه لایه‌های لباس‌های خود داشــته باشــید. از یک‌لایه زیرین بســیار سبک اســتفاده کنید که فقط رطوبت بدن شمارا جذب کند. لایه‌های متعدد عایق و گرم را روی لایه زیرین بپوشید و در آخرین لایه، پوشاکتان بادگیر و ضدآب باشــد. نکته مهــم در این لباس‌ها آن اســت که وقتی دما تغییر می‌کند، بتوانید تعداد لایه‌ها را تغییر دهید.

www.dalahoo.com

منبع: آراد

 

تهیه و تدوین: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.

دسته ها: وسایل سفر

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.