شماره تلفن تماس با ما

051-34225776

 

My title

اردک بلوطی

اردک بلوطی

مشخصات ظاهری، این پرنده، 40 سانتیمتر طول دارد و اندکی کوچکتر از اردک سیاه کاکل است. شکل صورتش شبیه اردک سر حنایی و بدون تاج است. منقارش خاکستری تیره با نوک سیاه است. در پرنده ی نر، سر؛ سینه، و پهلوها بلوطی تیره، چشمها سفید، پوشپرهای زیر دم سفید و روتنه و پیش بال ها بلوطی مایل به سیاه است. پرنده ی ماده و نابالغ، کاملا قهوه ای تیره و پرهای زیر دم سفید است. چشم ها قهوه ای و منقار خاکستری،که انتهای آن سیاه است. نوار بالی در هر دو جنس سفید رنگ است. اما هنگام استراحت دیده نمی شود. این پرنده از نظر رفتار پر جنب و جوش تر از اردک سر حنایی است.

صدا: صدای پرنده ی ماده ، تکرار «کر- کر» است که در پرواز صدای سوت زیر و بمی دارد.

زیستگاه: این پرنده در مناطق تالابی با آب شیرین یا لب شور و آب های جاری که پوشش های گیاهی آبزی و نیزار دارند، به سر می برد. در ایران، اغلب به صورت مهاجر عبوری در سواحل دریای خزر و در تالاب های فارس و اطراف دریاچه ی ارومیه  و گاهی نیز تابستان ها دیده می شود و در بعضی از مناطق تالابی مانند گوری گول و دریاچه ی پریشان تولید مثل می کند.

حفاظت: به سبب اندک بودن تعداد این پرنده در ایران و کمیاب بودنش در سطح جهانی در زمره ی پرندگان حمایت شده محسوب شده و باید زیستگاه ها و محل های تولید مثلش تحت برنامه ی حفاظتی قرار گیرد.

نام علمی : Aythya Nyroca

نام انگلیسی:  Ferruginous Duck    

نام فارسی: اردک بلوطی

 

منبع: irandeserts 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.