شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

غاز پیشانی سفید کوچک

غاز پیشانی سفید کوچک

مشخصات ظاهری: این پرنده، 59 سانتی متر طول دارد و کوچکترین غاز از نوع  خاکستری است. پرنده ی بالغ، شبیه غاز پیشانی سفید است، با این تفاوت، که رنگ سفید پیشانی و بالای منقارش بیشتر است و تا تاج سر امتداد دارد و منقارش بسیار کوچکتر از غاز پیشانی سفید است و حلقه ی چشمی زرد رنگی در اطراف چشم هایش مشاهده می شود. پرنده ی نابالغ فاقد سفیدی پیشانی است و منقارش صورتی رنگ و پاهایش زرد نارنجی است و شبیه نابالغ غاز پیشانی سفید است، با این تفاوت که بدن و سر و گردنش نسبتا کوچکتر و دارای حلقه ی چشمی زرد رنگ است. این پرنده؛ در میان غازها، به سبب تغذیه ی سریع تر ، متمایز است.

صدا: صدای این پرنده بلند است و سریعتر از غاز پیشانی سفید و دو سیلابی یا سه سیلابی است و شبیه «یلپ – کو- یو-کو-یو-یو» یا «یی –یی – یی» شنیده می شود.

زیستگاه: محل زیست این پرنده، مانند غاز پیشانی سفید است و زمستانها، به تعداد اندک، در تالاب بوجاق گیلان، آذربایجان شرقی و دشت مغان به صورت مهاجر دیده می شود.

حفاظت: تعداد این پرنده، در سطح جهانی ، کاهش چشمگیری داشته است به نحوی که در زمره ی پرندگان در خطر انقراض قرار گرفته است. بنابراین ، اجرای برنامه ی ویژه ی حفاظتی در زیستگاه هایی که دیده می شود ضروری است.

نام علمی : Anser Erythropus

نام انگلیسی:  Lesser White fronted Goose    

نام فارسی: غاز پیشانی سفید کوچک

 

منبع: irandeserts 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.