شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

آشنایی با خانواده خرگوش ها

آشنایی با خانواده خرگوش ها

خانواده خرگوش‌ ها   FAMILY LEPORIDAE

افراد اين خانواده گوش‌هاي بسيار بلند و دم كوتاهي دارند. پاها به طول مشخص از دست‌ها بلندترند و بدن براي دويدن‌هاي سريع شكل يافته است. خرگوش‌هاي ايران از نظر شكل ظاهري و جثه تفاوت‌هاي زيادي با هم دارند. در گذشته تمام خرگوش‌هاي ايران را يك گونه به نام Lepus capensis مي‌دانستند اما براساس برخي مطالعات اخير خرگوش‌هاي ايران به دو گونه مجزا تقسيم شده‌اند، كه با توجه به تنوع موجود امكان دارد گونه‌هاي بيشتري نيز وجود داشته باشد.

ارزش اقتصادي: خرگوش‌ها به علت فراواني و پراكندگي زياد، طعمه مناسبي براي پرندگان شكاري و پستانداران گوشت‌خوار به شمار مي‌روند و بقاي آنها را به خصوص در فصل زمستان كه طعمه اصلي كم است تضمين مي‌كنند. مطالعات اخير مشخص نمود كه در حال حاضر خرگوش يكي از غذاهاي اصلي يوزپلنگ در ايران است. در بسياري از كشورها از خرگوش به عنوان منبع تأمين گوشت و از پوست آن جهت تهيه دستكش و يقه لباس استفاده مي‌شود. در برخي از مناطق كردنشين آذربايجان غربي و كردستان شكار خرگوش به وسيله سگ تازي، و يا تعقيب رد و گرفتن آن در زير برف يكي از ورزش‌هاي محبوب و هيجان‌انگيز محسوب مي‌شود و مي‌توان به عنوان جاذبه‌اي توريستي مطرح گردد. گاهي اوقات به علت فقير شدن مراتع و كمبود مواد غذايي به مزارع كشاورزي، به ويژه باغ‌ها و قلمستان‌ها، خساراتي وارد مي‌سازند. در مواردي خرگوش‌ها عامل انتقال بعضي بيماري‌ها به انسان هستند.

وضعيت فعلي: دشمنان طبيعي خرگوش پرندگان شكاري نظير عقاب طلايي و پستانداران گوشت‌خوار مانند گرگ، روباه، يوز و گربه‌هاي وحشي هستند. به علت اين كه اكثر مردم ايران تمايلي به خوردن گوشت آن ندارند در حال حاضر خطري نسل خرگوش را تهديد نمي‌كند. ولي از آنجايي كه در فقه شافعي گوشت خرگوش حلال است، در اكثر مناطقي كه كردهاي اهل تسنن زندگي مي‌كنند، به علت شكار بي‌رويه، به خصوص به وسيله تازي، جمعيت آن به شدت كاهش يافته است.

خانواده پايكا ها  FAMILY OCHOTONIDAE

پايكاها پستانداراني شبيه موش‌هاي بزرگ هستند. دم در اين جانوران كاملاً مشخص نيست، از آنجايي كه از اين خانواده فقط يك گونه در ايران زندگي مي‌كند، خصوصيات خانواده به همراه خصوصيات گونه ذكر خواهد شد.

ارزش اقتصادي: با توجه به روزگرد بودن، اين حيوان طعمه خوبي براي پرندگان شكاري و همچنين پستانداران گوشتخوار است. در پارك ملي تندوره بقاياي پايكا در مدفوع پلنگ مشاهده شده است. در سال‌هاي اخير به علت كاهش جانوران شكارچي جمعيت اين حيوان به سرعت رو به افزايش گذاشته است، از طرف ديگر كمبود مواد غذايي در مراتع كه به علت چراي بي‌رويه احشام به وجود آمده باعث هجوم پايكاها به باغات و اراضي كشاورزي شده است به طوري كه در حال حاضر در برخي از مناطق كوهستاني مانند استان كرمان به صورت آفتي جدي مطرح مي‌باشد.

وضعيت فعلي: دشمن طبيعي پايكا پرندگان شكاري و پستانداراني نظير پلنگ، انواع گربه‌ها و روباه مي‌باشند. در حال حاضر به علت كاهش چشمگير جانوران مذكور جمعيت پايكا به نحو شديدي افزايش يافته است و خطري نسل آن را تهديد نمي‌كند.

 

منبع: irandeserts

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.