شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

پايكا

پايكا

(خرگوش کوش)

(كرماني: موش كُله)

مشخصات: از نظر ظاهري شباهت زيادي به موش‌هاي بزرگ دارد، با اين تفاوت كه در اين حيوان دم تقريباً از بين رفته است. گوش‌ها بسيار كوچك و گرد است به طوري كه به پهناي گوش مساوي طول آن است. برخلاف خرگوش‌ها پاها زياد بلند نيستند و تقريباً با دست‌ها مساويند. موها بلند، انبوه و نرم است. رنگ‌ موهاي اين حيوان متفاوت وغالباً رنگ پشت، شبيه رنگ محيط است و از خاكستري مخلوط با سياه تا قرمز روشن تغيير مي‌كند. نر و ماده هم شكل و تقريباً به يك اندازه هستند.

اندازه‌ها: طول سر و تنه 150 تا 180 ميلي‌متر، پا 29 تا 34 ميلي‌متر، وزن حدود 500 گرم. (نمونه محدود)

زيستگاه: مناطق كوهستاني تا ارتفاعات بالاتر از 3000 متر.

پراكندگي: از خراسان تا كرمان، اصفهان، كردستان، تهران و سمنان.

پراكنش جهاني: آسياي ميانه.

عادات: روزها فعال است. اغلب به صورت دسته جمعي، ولي با فاصله نسبتاً زياد از يكديگر زندگي مي‌كنند. در زير سنگ‌ها و صخره‌ها لانه مي‌سازد، معمولاً در اطراف لانه علوفه زيادي جمع‌آوري مي‌كند. ارتفاع و قطر علوفه جمع‌آوري شده، گاهي به نيم‌متر مي‌رسد. در برخي از اوقات در حالي كه يك شاخه گياه را به دهان گرفته و به سمت لانه‌اش مي‌دود مشاهده مي‌گردد. خواب زمستاني ندارد. اغلب در نزديك لانه در حال آفتاب گرفتن مشاهده مي‌شود. صداي خاصي شبيه سوت و يا عوعوي سگ دارد، در موقع صدا دادن خود را به جلو و عقب مي‌كشد. زياد ترسو و فراري نيست، نمي‌تواند سريع بدود و معمولاً با پرش‌هاي كوتاهي حركت مي‌كند.

غذا: گياه‌خوار است و معمولاً از برگ و شاخة بوته‌ها تغذيه مي‌نمايد.

توليدمثل: در سال چندين بار توليدمثل مي‌كند. مدت آبستني حدود 40 روز است و چهار تا 10 بچه كور و بي‌مو مي‌زايد. بچه‌ها در سه ماهگي قادر به جفت‌گيري و توليدمثل هستند.

نام علمی : Ochotona rufescens

نام انگلیسی:  Afghan (Rufescent) Pika  

نام فارسی: پايكا

 

منبع: irandeserts 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.