شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

کویر روح مرغوم

کویر روح مرغوم

کویر روح مرغوم در موقعیت جغرافیایی N3336 تا N3302 و E5648 تا E5703 در استان یزد واقع است. کویر روح مرغوم در غرب و جنوب غربی شهرستان طبس و به فاصله 10 کیلومتری از این شهر واقع شده است. علت نامگذاری کویر احتمالا به افسانه هایی باز می گردد که مردم حاشیه اکثر نقاط کویری از کویر بازگو می کنند. این منطقه دارای نمکزار ولی فاقد اشکال پلی گن است. مارکوپولو در سفر نامه خود به این دریاچه که در حاشیه طبس قرار دارد اشاره کرده است. میانگین ارتفاع این شوره زار از سطح آبهای آزاد در حدود 707 متر است. به دلیل وجود مناطق مرتفع تر در اطراف , سیلاب های سطحی به سمت این شوره زار حرکت می کنند و به علت شوری خاک زمینهای اطراف نمک خود را پس از تبخیر در این حوضچه به جای می گذارند. کویر روح مرغوم از سمت شرق به کوه های جمال , دوهک , مرغوب و اسفندیار مشرف است. عمده وسعت این کویر پوشیده از کویرهای رسی خیس که در قسمت جنوبی همراه با نمکزار است. در سالهای اخیر سطح این کویر برای جلوگیری از پیشروی و مهار بیابان زایی شخم زده شده است. کویر گستره ای شمالی جنوبی دارد و طول آن در حدود 73 کیلومتر و عرض آن در بسشترین حال 12 کیلومتر است.

پوشش گیاهی

در داخل کویر روح مرغوم هیچ گونه پوشش گیاهی قابل مشاهده نیست. تنها در حاشیه کویر گیاهان هالوفیت و شور پسند همچون اشنان و گز قابل مشاهده هستند. در خارج از منطقه کویر در زمینهایی که شوری خاک کمی کاهش می یابد می توان پوشش گیاهی شامل تاغ، گون، اسفناج وحشي، تره تيزك، كاكوتي، فرفيون، گل گندم، شقايق كوهي، انغوزه، زنبق صحرايي، مليكا، خارشتر، كلاه ميرحسن، كاروانكش، افدرا، اسكنبيل، تاغ، قيچ، پرند، گز، گل كتاني، بابونه اي، شب بوي صحرايي، تلخك، اسفند ، علف شور، كلپوره، شيرينک مشاهده کرد. همچنین در حاشیه کویر نخلستانهای فراوانی قابل مشاهده است.

حیات وحش

به دلیل شوری خاک، ضعف پوشش گیاهی و نبود چشمه های آب شیرین در منطقه حیات وحشی برای این منطقه متصور نیست. اما در حاشیه منطقه حیات وحش منطقه شامل گرگ، شغال، روباه معمولی، کفتار، جبیر، هوبره،  بحری، دلیجه، کبک، تیهو، بلدرچین، عقاب دشتی، چاخ لق، کبوتر چاهی، یاکریم، شاه بوف، سبزه قبا هندی، دم جنبانک ابلق، سنگ چشم دم سرخ و گنجشک معمولی از جمله پرندگان این منطقه هستند. انواعی گوناگونی از رده خزندگان در این منطقه به چشم می‌خوردکه شامل راسته لاک‌پشت‌ها و نیز خانواده آگاماها، سمندرها و اسکینک ها است. از دیگر خانواده خزندگان می توان به بزمجه ها اشاره کرد.

دسترسی
دسترسی به این کویر از طریق جاده ارتباطی شهرستان طبس به رباط پشت بادام امکانپذیر است.

نام انگلیسی :  Rooh Marghoom playa    

نام فارسی :  کویر روح مرغوم

 

 

منبع: irandeserts 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.