شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

سنجابک درختی

سنجابک درختی

 (سنجابک جنگلی)
(ترکی: آغاج سی‌چانی) (مازندرانی: دارموش)
مشخصات: جثه کوچک تر از اشگول است . دو نوار چشمی سیاه که تا جلوی چشم ها ادامه دارد در صورت این حیوان به طور مشخص مشاهده می شود . چشم ها درشت اند . گوش ها کوچک ولی از بین موها قابل رویت می باشند . دم بلند و پشمالو است . ان سنجابک به رنگ های مختلفی مشاهده می شود ، در نواحی جنگلی رنگ موهای پشت قهوه ای زیتونی و زیر بدن زرد روشن است ولی در نواحی باز ، رنگ شپت خاکستری متمایل به زرد و زیر بدن سفید است .
 

اندازه‌ها: طول سر و تنه 80 تا 130 میلی متر ، دم 80 تا 95 میلی متر ، پا 19 تا 24 میلی متر ، وزن 28 تا 55 گرم . 

زیستگاه: این حیوان در مناطق جنگلی و یا درخت زارها و باعات واقع در زیستگاه های مختلف زندگی می کند . با تازگی نیز در جنگل های ارس واقع در کوهستان های مرتفع شمال بحنورد و همچنین در باغ های انار منطقه کویری  " رباط پشت بادام " و منطقه حفاظت شده " بوروئیه " در استان یزد توسط مولف مشاهده شده است . 

پراکندگی: در اکثر مناطق کشور به جز سواحل جنوبی ، خوزستان و سیستان و بلوچستان زندگی می کند .
پراکنش جهانی: اروپا ، آسیای مرکزی ، عربستان .
 

عادات: شباهت زیادی به اشگول دارد . شبگرد است ، گاهی در طول روز نیز مشاهده میشود . بسیار چابک است می تواند قاصله دو متر از درختی به درختی دیگر بپرد . غالباً به صورت انفرادی زندگی می کند . خواب زمستانی دارد ولی در برخی از مناطق و حتی کوهستان های مرتفع در طول زمستان نیز مشاهده می شود . در موقع خواب زمستانی خود را به حالت گرد شبیه توپ در می آورد . لانه را در بین شکاف سنگ ها ، سوراخ درختان یا َآیانه متروک پرندگان ایجاد می کند . این لانه کروی شکل است و 15 تا 25 سانتی متر قطر دارد . سنجابک ها کمتر دست آموز می شوند و معمولاً به محض تماس دست انسان با آنها به وسیله دندان های پیشین تیزشان گاز می گیرند. 

غذا: از میوه ، دانه ، و سایر مواد گیاهی و نیز حشرات ، تخم و جوجه پرندگان کوچک تغذیه می کند .

تولید مثل: معمولاً یک بار در سال تولید مثل می کنند . مدت آبستنی حدود 25 روز است و دو تا هفت بچه می زایند . در 16 روزه گی چشم ها باز می شوند ، چهار تا پنج هفته وابسته به مادرند و بعد از گذراندن اولین زمستان تولید مثل می کنند .

نام علمی : Dryomys nitedula

نام انگلیسی:  Forest Dormouse  

نام فارسی: سنجابک درختی

 

منبع: irandeserts 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.