شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

پامسواکی کوچک

پامسواکی کوچک

( دوپای سه انگشتی کوچک )

مشخصات : از نظر ظاهری وموهای بلند کف پا ، شباهت به پا مسواکی بزرگ دارد ، ولی در این گونه ، چثه کوچک تر و طول پا از66 میلی متر کوتاه تراست ( طول پا در پا مسواکی بزرگ بلندتر از66 میلی متر است ). به رنگ های نسبتاً متفاوتی دیده می شوند ، ولی رنگ اکثر آنها زردکم رنگ تا شنی تیره و پایین بدن سفید است . حد فاصل رنگ پشت و زیر بدن کاملاً مشخص است . 

اندازه ها : طول سروتنه 100 تا 150 میلی متر ، دم 150 تا 250 میلی متر ، پا کمتر از 66 میلی متر ، وزن 50 تا 75 گرم.

زیستگاه : مناطق خوزستان و سواحل خلیج فارس. 

پراکندگی: تاکنون در شوش ، خرمشهر و بوشهر مشاهده شده است .

پراکنش جهانی : از شرق دریای مدیترانه تا عربستان وشمال آفریقا .

عادات : فقط شبگرد است . در طول یک شب فاصله قابل ملاحظه ای را طی می نماید . در زمین های سفت لانه می سازد . لانه در عمق یک یا دو متری از سطح زمین قرار دارد و محل استراحت به وسیله پشم شتر و یا مخلوطی از آن و گیاهان پوشیده شده است. لانه دارای یک راهرویاصلی و یک یا دو راهرو برای فراراست که به تونل اصلی وصل می شوند . برای حفظ دما و رطوبت لانه ، در فصل تابستان درب آن را مسدود می کند . در فصل زمستان فعالیت آنها کاهش می یابد .خواب زمستانی ندارند . ولی احتمالاً در تابستان های گرم مدتی می خوابند . تک زی است ولی گاهی دو تا سه دو پا در حالت خواب دریک لانه مشاهده میشوند .  

غذا : مانند گونه قبلی   

تولید مثل : در اسارت هرسه ماه یکبار تولید مثل می کند . طول آبستنی حدود 25 روز است و سه تا چهار بچه می زاید .  تا دو ماهگی وابسته به مادرند . در 8 تا 12 ماهگی به سن بلوغ می رسند . طول عمر حدود شش سال است .  

نام علمی : Jaculus jaculus

نام انگلیسی:  Lesser Egyptain jerboa  

نام فارسی: پامسواکی کوچک

 

منبع: irandeserts

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.