شماره تلفن تماس با ما

051-34225776

 

My title

روباه تركمنی

روباه تركمنی

روباه سردم سياه، روباه كُرساك)  (تركمني: اوغان تلكي)

مشخصات: از نظر ظاهري شبيه روباه معمولي است ولي جثه‌اش كوچك‌تر و دست و پايش بلندتر است. مشخصه اصلي اين روباه دم نسبتاً كوتاهي است كه برخلاف ساير روباه انتهاي آن به زمين نمي‌رسد. رنگ موهاي انتهايي دم برخلاف روباه معمولي و روباه شني، قهوه‌اي تيره يا سياه است. گوش‌ها نسبتاً نوك تيز ولي در پايين پهن و رنگ پشت آنها دارچيني روشن است. در فصل زمستان موها بسيار بلند و رنگ آنها به خاكستري متمايل به سفيد تبديل مي‌شوند، به طوري كه فقط نوك گوش‌ها قابل مشاهده است. پوشش تابستاني كوتاه و به رنگ نخودي متمايل به قرمز است.

اندازه‌ها: طول سر و تنه حدود 50 تا 60 سانتي‌متر، دم 25 تا 35 سانتي‌متر.

زيستگاه: مناطق استپي و بياباني.

پراكندگي: در ايران فقط در نواحي تركمن صحرا زندگي مي‌كند.

پراكنش جهاني:‌ آسياي مركزي، سبري تا تبت.

عادات: اغلب شبگرد است. به صورت انفرادي زندگي مي‌كند ولي نسبت به ساير روباه‌ها اجتماعي‌تر است. گاهي چندتاي آنها در يك لانه مشاهده مي‌شوند، معمولاً در لانة متروكه حيواناتي نظير رودك ساكن مي‌شود. حيواني بسيار چابك و بازيگوش است و مي‌تواند از درختان بالا برود. در گذشته شكار آن با عقاب متداول بوده است. بعضي نيز آن را به عنوان حيوان خانگي نگهداري مي‌كرده‌اند. اين روباه، سرعت كمي دارد، به طوري كه يك سگ معمولي مي‌تواند آن را به آساني بگيرد.

غذا: معمولاً از جوندگان نظير جربيل بزرگ، خرگوش، خارپشت، پرندگان، خزندگان، قورباغه، حشرات، لاشه حيوانات و مواد گياهي تغذيه مي‌كند. معمولاً، پوست خارپشت‌هايي كه توسط اين روباه شكار شده‌اند، در نزديك لانه مشاهده مي‌شود. ساير خصوصيات شبيه روباه معمولي است.

وضعيت فعلي: به علت باارزش بودن پوست اين حيوان، شكارچيان با استفاده از وسايل مختلف، آن را تعقيب و شكار مي‌كنند. به همين علت جمعيت روباه تركمني به شدت كاهش يافته و خطر انقراض، نسل آن را تهديد مي‌كند.

نام علمی : Vulpes Corsac

نام انگلیسی:  Corsac fox ,Steppe fox  

نام فارسی: روباه تركمنی

 

منبع: irandeserts 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.