شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

رودک عسل خوار

رودک عسل خوار

مشخصات: شباهت زيادي به رودك معمولي دارد. برخلاف اكثر پستانداران، رنگ پشت آن سفيد يا خاكستري متمايل به زرد و رنگ پهلوها و زير بدن كاملاً سياه است. در ناحيه سر، نوارهاي سياه و سفيد وجود ندارد.

اندازه‌ها: طول سر و تنه 60 تا 77 سانتي‌متر، دم 20 تا 30 سانتي‌متر، ارتفاع 23 تا 28 سانتي‌متر، وزن 7 تا 13 كيلوگرم.

زيستگاه: مناطق نيمه بياباني، استپي، جنگلي، تپه ماهور و بيشه‌زارهاي خوزستان.

پراكندگي: تاكنون در پناهگاه حيات وحش دز و رامهرمز در خوزستان، گرگان و تركمن صحرا، پارك ملي خبروروچون در استان كرمان و منطقه بوروئيه هرات در استان يزد مشاهده شده است.

پراكنش جهاني: از فلسطين و شبه جزيره عربستان تا تركمنستان، شرق هند و قاره آفريقا.

عادات: شبگرد است. به صورت جفت يا انفرادي زندگي مي‌كند. با ناخن‌هاي قوي خود سوراخ‌هايي مي‌كند و يا در سوراخ‌هاي طبيعي، شكاف سنگ‌ها و سوراخ درختان لانه مي‌سازد. براي يافتن عسل از درختان بالا مي‌رود. بعضي از خصوصياتش شبيه خرس است (راه رفتن، جست و خيز، معلق زدن). به علت ايجاد بوهاي بسيار تند و تهوع‌آور از غده‌هاي زير دم،‌ داشتن دندان‌هاي تيز و آرواره‌هاي قوي، پوست كلفت و چرم مانند و حالت تهاجمي به او لقب جنگ‌جوي بدون رقيب داده‌اند. رودك قادر است در پوست خود كه بسيار شل است بچرخد و با اين عمل مي‌تواند حتي حيواني را كه پشت گردنش را گرفته است گاز بگيرد. چنانچه حيوان نابالغ را در اسارت نگهداري كنند بسيار دست‌آموز مي‌شود و به حيواني كاملاً مطيع، مهربان و فعال تبديل مي‌شود.

غذا: همه‌چيز خوار است. از ميوه‌ها، مهره‌داران كوچك، پرندگان، تخم آنها و لاشه حيوانات تغذيه مي‌كند. به خوردن عسل علاقه فراواني دارد در آفريقا رودك عسل خوار و پرنده عسل ياب (Honey guide bird) همزيستي نزديكي دارند. اين پرنده پس از اطلاع از محل كندوي عسل آواز مخصوصي مي‌خواند، رودك با شنيدن اين صدا پرنده را تا محل كندو تعقيب مي‌كند و پس از دستيابي به كندو، با هم شروع به خوردن عسل و لارو زنبورها مي‌كنند.

توليدمثل: احتمالاً در ايران در اوايل پاييز جفت‌گيري مي‌كنند. مدت آبستني شش تا هفت ماه است. يك تا دو بچه مي‌زايد. طول عمر در اسارت متجاوز از 26 سال است.

وضعيت فعلي: حيوان بسيار كميابي است، به علت داشتن لانه قابل دسترس و آسيب‌پذير، تخريب زيستگاه و اعتقاد مردم بومي مبني بر اثرات درماني چربي اين حيوان، نسل آن به شدت در معرض خطر قرا ردارد. در سال‌هاي اخير فقط يك نمونه در پناهگاه حيات وحش دز واقع در خوزستان مشاهده شده است. به تازگي نيز در پارك ملي خبر چند رودك عسل‌خوار وارد يك طويله مي‌شوند كه يكي از آنها توسط اهالي كشته و بقيه فرار مي‌كنند، لاشه اين حيوان توسط نگارنده مورد بررسي قرار گرفت. به تازگي نيز گزارش‌هايي مبني بر مشاهده اين حيوان در منطقه گوغر واقع در استان كرمان و در منطقه حفاظت شده بهرام گور واصل شده، كه هنوز مورد تأييد قرار نگرفته است. در منطقه حفاظت شده بوروئيه يزد در سال 1386 تعدادي رودك عسل‌خوار مشاهده گرديد كه از آنها فيلم تهيه شده است.

نام علمی : Mellivora capensis

نام انگلیسی:  Honey Badger,Ratel  

نام فارسی: رودک عسل خوار

 

منبع: irandeserts 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.