شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

زرده بر

زرده بر

(پلنگ موش، عروس موش، موش هفت رنگ، بوگندو)  (تركي: ساري سوسار) (كردي: فَسوس)

مشخصات: جثه كوچك، پوزه كوتاه، گوش‌ها نسبتاً بلند با انتهاي سفيدرنگ، پاها كوتاه، دم بلند و پشمالو با انتهاي تيره. رنگ بدن قهوه‌اي است و خال‌ها و لكه‌هاي پهن زرد رنگي در نواحي سر، پشت و دم وجود دارد. در اطراف چشم‌ها نيز نوار قهوه‌اي رنگي ديده مي‌شود. در فصل جفت‌گيري (در حالت اسارت) تغييرات مشخصي در رنگ نرهاي غالب به وجود مي‌آيد. در برخي از آنها خال‌هاي زرد روي بدن به لكه‌هاي نارنجي روشن تغيير رنگ مي‌دهند.

اندازه‌ها: طول سر و تنه 29 تا 38 سانتي‌متر، دم 15 تا 21 سانتي‌متر، پا 5/3 تا 5/4 سانتي‌متر، وزن 37 تا 70 گرم.

زيستگاه: مناطق استپي و بياباني، اغلب در اراضي باز مشاهده مي‌شود.

پراكندگي: از سيستان تا شمال خراسان، گرگان، سمنان ورامين، اراك، چهارمحال، آذربايجان، كردستان.

پراكنش جهاني: اروپا، آسيا

عادات: معمولاً شبگرد است. غالباً به صورت انفرادي زندگي مي‌كند. در لانه متروك ساير جانوران ساكن مي‌شود، يا به وسيله پنجه‌هاي قوي و بلندش لانه زيرزميني حفر مي‌كند. حس بينايي ضعيف ولي بويايي‌اش بسيار قوي است. حيوان فعالي است، اغلب روي پاها مي‌ايستد. از درختان و صخره‌ها به خوبي بالا مي‌رود. در موقع احساس ترس در حالي كه دندان‌هايش را نشان مي‌دهد، خرخركنان موهاي بدن را راست و دمش را به سمت پشت حلقه مي‌كند و بوي بسيار نامطبوعي توسط غددي كه در اطراف مخرج قرار دارد منتشر مي‌سازد. در اين حالت شباهت زيادي به پلنگ پيدا مي‌كند و به همين دليل در برخي از مناطق به آن پلنگ موش نيز مي‌گويند.

غذا: معمولاً از جوندگان، خرگوش، پرندگان و خزندگان تغذيه مي‌كند.

توليدمثل: احتمالاً در فصل تابستان جفت‌گيري مي‌كند. آبستني با تأخير همراه است و مدت آن بين هشت تا 11 ماه است. يك تا هشت بچه مي‌زايد. چشم‌ها بعد از 40 روز باز مي‌شوند. پس از يك سال قادر به جفت‌گيري هستند. طول عمر در اسارت حدود نه سال است.

وضعيت فعلي: از وضعيت فعلي اين حيوان اطلاع زيادي در دست نيست. به تازگي تعدادي در مناطق چهارمحال و بختياري، اراك، كردستان، اروميه، بيرجند، طبس و پارك ملي توران مشاهده شده است.

نام علمی : Vormela peregusna

نام انگلیسی:  Marbled Polecat  

نام فارسی: زرده بر

 

منبع: irandeserts 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.