شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

گرگ

گرگ

(تركمني: موجَك) (تركي: قورد) (كردي: وِرگ) (مازندراني: وِرگ)

مشخصات: بزرگ‌ترين سگ‌سان وحشي است. شباهت زيادي به سگ‌هاي گرگي (Alsatian) دارد با اين تفاوت كه گرگ‌ها موهاي بلند در قسمت پشت گونه‌هاي صورت، گردني كلفت‌تر و كوتاه‌تر، سر پهن‌تر، چشمان مورب و گوش‌هاي كوتاه‌تري دارند. نوك گوش‌ها نيز مانند گوش سگ تيز نيست و غالباً آنها را سيخ نگه مي‌دارند. دم قدري افتاده و صاف است. مانند برخي از سگ‌ها آن را به صورت نيم دايره يا بالا نگه نمي‌دارد. موهاي قسمت انتهايي دم نيز تيره رنگند. مغز گرگ‌ها در مقايسه با سگ حدود 30% بزرگ‌تر است. پوزه‌شان بلندتر و قدرتمندتر است و حس بويايي قوي‌تري دارند. در ايران رنگ گرگ‌ها معمولاً خاكستري با سايه‌اي سياه رنگ است. ولي گرگ‌هايي به رنگ زرد يا قرمز در بعضي از مناطق و حتي در يك دسته گرگ مشاهده شده است. توله گرگ‌ها نيز اغلب سياه رنگند ولي با بالا رفتن سن رنگ آنها تغيير مي‌كند. تا مدت‌ها پيش گرگ‌ها را اجداد سگ‌هاي اهلي مي‌دانستند ولي در حال حاضر برخي از محققان به اين نتيجه رسيده‌اند كه سگ‌ها از گونه‌هاي جداگانه به نام Canis familiaris هستند.

اندازه‌ها: طول سر و تنه 120 تا 160 سانتي‌متر، دم 23 تا 50 سانتي‌متر، ارتفاع 70 تا 100 سانتي‌متر، وزن 25 تا 70 كيلوگرم.

زيستگاه: در تمام زيستگاه‌هاي ايران اعم از جنگلي تا دشت‌هاي باز مناطقي بياباني زندگي مي‌كند.

پراكندگي: در اكثر مناطق كشور مشاهده مي‌شود.

پراكنش جهاني: آمريكا، اروپا و آسيا. گرگ و روباه بعد از انسان بيشترين پراكندگي طبيعي را در بين پستانداران زميني دارند.

عادات: شبگرد است ولي گاهي در روز نيز مشاهده مي‌شود. معمولاً در گروه‌هاي فاميلي زندگي مي‌كند. تعداد آنها به ندرت از 10 گرگ تجاوز مي‌كند. هر گروه شامل يك جفت نر و ماده بالغ (معمولاً تمام عمر را با هم زندگي مي‌كنند) و بچه‌هاي همان سال و يا سال‌هاي قبل است. معمولاً گرگ نر كه گرگ آلفا ناميده مي‌شود هدايت گروه را برعهده دارد، اين گرگ برنامه‌ريز و راهنماي حركت است و در شرايط مختلف كنترل گروه را برعهده دارد. گرگ آلفا با ژست‌هاي مختلف، برتري خود را بر ديگران نشان مي‌دهد. بقيه افراد گروه حركت‌هاي او را كاملاً تقليد (كپي) مي‌كنند. سرگروه ممكن است تا چند سال برتري خود را حفظ كند. كم شدن غذا، دعواهاي داخل گروه و زياد شدن جمعيت از عوامل پاشيده شدن گروه است.

گرگ‌ها حيواناتي بسيار پرطاقت و خستگي ناپذيرند. سرعت عادي آنها 8 كيلومتر در ساعت است ولي قادرند با سرعت 55 تا 70 كيلومتر و با پرش هايي حدود 5 متر به مدت 20 دقيقه بدوند و مسافت‌هايي حدود 200 كيلومتر را در يك شبانه‌روز با سرعت كمتر طي نمايند. جابه‌جايي گرگ‌ها زياد است. در بهار و تابستان معمولاً اوايل غروب تحرك خود را آغاز مي‌نمايند و صبح زود به لانه و يا استراحتگاه (مكاني كه بچه‌ها بازي مي‌كنند) مراجعت مي‌كنند ولي در زمستان به مناطق دورتر مي‌روند و نيازي به مراجعت ندارند. در لابه‌لاي انگشتان گرگ‌ها غدد مترشحه بو وجود دارد كه در برقراري ارتباط بين گله گرگ‌ها و پيدا كردن يكديگر نقش مهمي را ايفاء مي‌كند. گرگ‌هاي پير كه قادر به همراهي گروه نيستند به تنهايي زندگي مي‌كنند. حس بويايي گرگ‌ها بسيار قوي است. آنها قادرند از فاصله 5/2 كيلومتري بو را تشخيص دهند. معمولاً طعمه خود را به وسيله بوي مستقيم و يا تعقيب بوي به جاي مانده در رد طعمه پيدا مي‌كنند. صداي گرگ شباهت زيادي به پارس سگ دارد. گاهي اوقات به خصوص در فصل جفت‌گيري زوزه‌اي بسيار طولاني و غم‌انگيزي سر مي‌دهند كه در مناطق باز از فاصله 16 كيلومتري براي انسان قابل شنيدن است.

لانه فقط براي توليدمثل مورد استفاده قرار مي‌گيرد و به وسيله يك يا چند راه خروجي كه طول آنها ممكن است به 2 تا 4 متر برسد با سطح زمين ارتباط دارد. اين لانه ممكن است سال‌هاي متمادي مورد استفاده قرار گيرد.

غذا: از علف‌خواران بزرگ نظير قوچ وحشي، كل‌وبز، آهو، مرال، شوكا، و نيز از مهره‌داران كوچك و پرندگان تغذيه مي‌كند. در موقع كميابي طعمه، از لاشه حيوانات و مواد گياهي نيز استفاده مي‌كنند. در منطقه حفاظت شده مراكان واقع در آذربايجان غربي، در فصل تابستان عليرغم مراقبت‌هاي انجام شده تعدادي گرگ به مزارع هندوانه هجوم آورده و از بهترين هندوانه‌ها تغذيه مي‌كردند. در مناطقي كه جانوران طعمه نابوده شده‌اند به دام‌هاي اهلي نظير گوسفند و حتي اسب و الاغ حمله مي‌كنند.

گرگ‌ها طعمه خود را از طريق تعقيب كردن و معمولاً با همكاري يكديگر شكار مي‌كنند. قبل از حمله وضعيت تك‌تك حيوانات گله را بررسي مي‌كنند و پيرترين، ضعيف‌ترين و مريض‌ترين حيوان را براي شكار انتخاب مي‌كنند. پس از شكار چند روز در كنار طعمه خود به استراحت مي‌پردازند و سپس براي به دست آوردن غذا به محل جديدي مي‌روند. به جز مواردي خاص تاكنون مدرك مستدلي مبني بر حمله گرگ به انسان دريافت نشده است. طبق بررسي‌هاي انجام شده اكثر حملاتي كه به گرگ نسبت داده مي‌شود توسط سگ انجام گرفته است.

توليدمثل: جفت‌گيري در اكثر مناطق در فصل زمستان انجام مي‌گيرد، در زمان مقاربت براي مدتي قادر به جدا شدن از يكديگر نيستند. معمولاً نر و ماده غالب به ديگر اعضاء گروه اجازه جفت‌گيري نمي‌دهند. پس از جفت‌گيري نر و ماده به طور مشترك شروع به تدارك محل زايمان مي‌كنند. معمولاً دو محل را براي لانه انتخاب مي‌كنند تا به مجرد احساس خطر بچه‌ها را به دندان گرفته و آنها را به لانه ديگر منتقل كنند. پس از حدود دو ماه يك تا 10 (معمولاً سه تا شش) بچه مي‌زايد. گرگ نر مسئوليت تهيه و آوردن غذا براي ماده و بچه‌ها را به عهده دارد. آنها از غذاي نيمه هضم شده كه گرگ نر بالا مي‌آورد استفاده مي‌كنند. بچه‌ها در موقع تولد كور هستند و بعد از حدود 12 روز چشم باز مي‌كنند. رنگ آنها معمولاً تيره است. بعد از سه هفته بچه‌ها در جلوي لانه مشاهده مي‌شوند. وابستگي آنها به پدر و مارد كه به طور مشترك از بچه‌ها مواظبت مي‌كنند حدود شش ماه است. معمولاً گرگ‌ها در 22 ماهگي به سن بلوغ مي‌رسند. طول عمر در اسارت حدود 16 سال و در طبيعت حدود 9 سال است.

وضعيت فعلي: گرگ‌ها دشمن طبيعي خاصي ندارند. در سال‌هاي اخير بر اثر كم شدن طعمه، تعقيب با وسايل نقليه موتوري، شكار، تله‌گذاري و استفاده از طعمة مسموم، در اكثر مناطق كشور جمعيت آنها به شدت كاهش يافته و در برخي از نقاط به طور كامل نابوده شده است. با وجود اين در حال حاضر در اكثر مناطق تحت مديريت سازمان حفاظت محيط زيست كه هنوز جمعيت‌هايي از آهو، قوچ و ميش در آنها وجود دارد تعداد به نسبت مناسبي گرگ مشاهده مي‌شود.

نام علمی : Canis lupus

نام انگلیسی:  Wolf  

نام فارسی: گرگ

 

منبع: irandeserts 

 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.