شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

آبچلیک آواز خوان

آبچلیک آواز خوان

مشخصات ظاهری: این پرنده، 20 سانتیمتر طول دارد و جثه اش کوچک است و به رنگ قهوه ای خاکستری با پاهای کوچک و زرد دیده می شود. روتنه قهوه ای با نوار بالی سفید وپهن و انتهای شاهپرهای اولیه و ثانویه اش راه راه های تیره، زیر تنه سفید، دمگاه قهوه ای و دم راه راه سیاه است. پروازش نزدیک به سطح زمین و آب ، با بال زدن های سخت و یکنواخت انجام می گیرد. در پرنده ی جوان، پرهای پوششی با رگه های نخودی و تیره دیده می شود.

صدا: صدای این پرنده در پرواز ویژگی خاصی داشته و از یک سری صدا شبیه«هی ی- دی – دی» با نوت های کوتاه و بلند تشکیل شده است.

زیستگاه: این پرنده اغلب در حاشیه ی رودخانه های جاری، آب های جاری سواحل به سر برده و به ندرت در سواحل صاف و باز دیده شده و در مناطق حاشیه ی رودخانه های جاری و دریاچه های کوهستانی آشیانه ساخته و تولدی مل می کند. در ایران، به تعداد نسبتا فراوان تولید مثل کرده و زمستان ها، به صورت مهاجر عبوری، در اغلب مناطق و سواحل بلوچستان به تعداد اندک، دیده می شود.

حفاظت: علاوه بر کنترل شکار این پرنده، باید مناطق تولید مثل آن ، بخصوص در سواحل بندر گواتر، خورهای هرمزگان وبوشهر ، تحت حفاظت کامل قرار گیرد.

نام علمی : Actitis Hypoleucos

نام انگلیسی:  Common Sandpiper    

نام فارسی: آبچلیک آواز خوان

 

منبع: irandeserts 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.