شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

کلیسای جامع «ناجی خون ریخته شده» در سنت پترزبورگ

کلیسای جامع «ناجی خون ریخته شده» در سنت پترزبورگ

کلیسای جامع «ناجی خون ریخته شده» در سنت پترزبورگ، پایتخت فرهنگی روسیه قرار دارد. این کلیسا را به یاد «تزار الکساندر دوم» و در محل ترور او ساختند.
«تزار الکساندر دوم» همان کسی بود که در سال ۱۸۶۱ قانون رعیت داری در روسیه را ملغی کرد. هرچند که لغو رعیت داری خواسته مردم بود، اما در نتیجه آن مردم فقیرتر شده و نارضایتی ها بیشتر و بیشتر شد.
گروهای ناراضی چندین بار سعی کردند «تزار الکساندر دوم» را ترور کنند، ولی هربار به طرز باورنکردنی جان سالم به در می برد. تا این که بالاخره در سال ۱۸۸۱ بمب دستی زیر کالسکه حامل او انداختند. چند نفر از محافظانش درجا کشته شدند، اما مثل همیشه تزار سالم از کالسکه پیاده شد. در این زمان، بمب دومی را پرتاب کردند که در نهایت منجر به مرگ او شد. بعدها مشخص شد که نفر سومی هم بمب به دست در میان جمعیت آماده بوده تا اگر دو بمب اول کار نکردند، بمب سوم را پرتاب کند.

بعد از انقلاب ۱۹۱۷ و روی کار آمدن حکومت کمونیستی، این کلیسا هم مثل بقیه مراکز دینی، به شدت آسیب دید و تعطیل شد. در جریان جنگ جهانی دوم، سنت پترزبورگ که آن زمان به «لنینگراد» تغییر نام داده بود، به دست آلمان نازی به مدت ۸۷۲ روز محاصره شد. «محاصره لنینگراد» طولانی ترین محاصر تاریخ بشر است که در جریان آن بیشتر از دو میلیون نظامی و غیرنظامی جان خود را در بدترین شرایط از دست دادند. گفته می شود که بعضی ها به خوردن گوشت اجساد رو آورده بودند. در جریان محاصره، کلیسای جامع «ناجی خون ریخته شده» به محلی برای تلنبار اجساد تبدیل شده بود.

امروزه این کلیسا، یکی از زیباترین و مهم ترین آثار دیدنی در سنت پترزبورگ است.

نویسنده: بهروز بهادری فر

دسته ها: روسیه

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.