شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

آبشار او اسپید

آبشار او اسپید

آبشار او اسپید در موقعیت جغرافیایی N313820 E510502 در استان چهار محال و بختیاری قرار دارد. از آبشار آب سفید در نوشته ها به صورت‌هاي گوناگوني یاد شده است. از جمله: آب سفید، آب اسپید، آب سپید، توف سفید، او اسپید. از بين اين عنوان ها، متداول‌ترین آن ها «آب سفید» است كه در زبان محلي اين واژه با گویش بختیاری به «او اسپید» معروف شده است. شرایط ویژه، حجم زیاد آب و ارتفاع ریزش یکنواخت و صخره ای این آبشار، ویژگی منحصر به فردی را سبب شده تا سپیدی افسون گری را بوجود آورده و بدین گونه لقب آب سفید را شناسه ی خود می کند. آبشار آب سفيد سبزکوه به لحاظ صعب العبور بودن جاده ی دسترسی، يكي از بکرترين و ناب ترين آبشارهاي استان و كشور است كه در بخش گندما ن شهرستان بروجن چهار محال و بختیاری واقع شده است.

آبشار او اسپید

این آبشار در فاصله ی حدود 75 کیلومتری جنوب غربی بروجن(به طرف لردگان) قرار دارد که حدود 50 کیلومتر آن جاده ی آسفالته، 13 کیلومتر خاکی(روستای دوراهان تا سلطان ابراهیم) و مابقی 12 کیلومتر آن جاده مالرو و صعب العبور است. آب سفید بسیار خنک و کم همتا با دبی متوسط حدود 3 متر مکعب در ثانیه از ارتفاعات پوشیده از برف سبزكوه زیبای بختیاری سرچشمه می گیرد و پس از ایجاد مناظر چشم نواز و تفرجگاه های پر رمز و راز، در آغوش رودخانه ونک به سرشاخه های کارون خروشان و زیبا پیوند می خورد.
آب سفید با سختی املاح معدنی در حد سبکی 140 به عنوان یکی از سبكترین و سالم ترین آب های ایران و جهان اعلام شده است که این ویژگی ممتاز، آن را در بین آبشارهای دنیا بی نظیر و یا دست کم کم نظیر ساخته است، به طوری که مردم محلی معتقدند این آب شفابخش بوده و برای درمان كلیه و بیمارهای گوارشی بسیار مطلوب است. اختصاصات ناهمتای آب سفید در منطقه‌ي حفاظت‌شده‌ي سبزكوه، پتانسيل اسرارآمیزی را براي خلق يك فضاي شگفت‌انگيز اکوتوریسمی فراهم آورده است كه بعید است نتواند از هر عاشق طبیعتی هوش برباید.

 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.