شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

گلستان، سرزميني با 7 هزار سال قدمت

گلستان، سرزميني با 7 هزار سال قدمت

گلستان نام جديد سرزميني است که در طول تاريخ به نام‌هاي گرگان و استراباد خوانده مي‌شده و پيشينه تاريخي آن به 7000 سال پيش، و در غار کيارام واقع در روستاي فرنگ بخش گاليکش به دوران پارينه‌سنگي برمي‌گردد. افزون بر اين پيشينه تاريخي، استان گلستان به واسطه داشتن اقليم فرهنگي منحصر به فرد معروف و شناخته شده است.

از نظر آثار طبيعي بي‌اغراق مي‌توان گفت استان گلستان از زيباترين استان‌هاي کشور است، زيرا علاوه بر مناطق جنگلي و مناطق استپي داراي جاذبه‌هايي طبيعي همچون پارک ملي گلستان، پارک طبيعت ناهارخوران، ذخيره‌گاه‌هاي جنگلي، سواحل بسيار زيبا در بندرگز و بندرترکمن و جزيره آشوراده، غار شيرآباد، آبشار لوه، آبشار کبودوال، تالاب‌هاي بين‌المللي، جنگل‌هاي منحصر به فرد سرخدار درعلي‌آباد کتول و کوهستان‌هاي سربه فلک کشيده با جنگل‌هاي مديترانه‌اي است که تا جنوبي‌ترين حاشيه‌هاي صحراي قره‌قوم در شمالي‌ترين نقطه استان و در مجاورت مرز کشور ترکمنستان امتداد دارد و اين‌همه گونه‌هاي متنوعي از اقليم را به وجود آورده‌اند.

دشت گرگان از زيستگاه‌هاي اصلي مردمان ترکمن است. نواحي شمالي دشت که به «ترکمن‌صحرا» معروف است از مهم‌ترين پرورشگاه‌هاي اسب اصيل ترکمن به شمار مي‌آيد. «آلاچيق»هاي عشاير ترکمن نيز جلوه خاصي به صحراي ترکمن مي‌بخشند.

يکي ديگر از ويژگي‌هاي استان گلستان واقع بودن آن در مسير جاده تهران ـ مشهد است که همين مساله سبب مي‌شود زائران و مسافران مشهد مقدس توقفي هم در اين منطقه داشته باشند.

استان گلستان به دليل تنوع جغرافيايي و قدمت تاريخي داراي ظرفيت‌هاي گردشگري متعددي مانند برج‌هاي تاريخي، مدارس قديمي، امامزاده‌ها، مقبره مشاهير، تپه‌هاي باستاني، غارها، ذخيره گاه‌هاي جنگلي، پارک‌هاي طبيعي و ملي، دهکده‌هاي ييلاقي، تالاب‌هاي بين‌المللي، خليج، آبشارها و چشمه‌ها و گل‌فشان‌هاست.

همچنين وجود آيين‌ها و مراسم گوناگون، آداب و فرهنگ قوم‌‌هاي ساکن در استان، صنايع دستي و سوغات محلي و بازارهاي هفتگي از ديگر زمينه‌هاي جذب مسافران و گردشگران به اين استان است.

آثاري که در استان گلستان در دهه‌هاي اخير به‌خصوص از تورنگ‌تپه گرگان کشف شده است، قدمت سکونت مردم اين منطقه را به هزاره‌هاي سوم و چهارم پيش از ميلاد مي‌رساند.

اين ايالت در قرن هفتم با حمله مغول ويران شد و پس از آن بر اثر لشکرکشي‌هاي امير تيمور در قرن هفتم تا چهاردهم به استرآباد معروف بود. اين سرزمين در زمان هخامنشيان و اشکانيان ايالت هيرکاني و هيرکانيا ناميده مي‌شده و از معروف‌ترين ايالات ايران بوده است. نام هيرکانيا را هرودت و استرابون بر اين ايالت نهاده‌اند. استان گلستان در سال 1376 از مازندران جدا شده و عنوان آن از چشم‌اندازهاي طبيعي استان و همچنين پارک ملي گلستان گرفته شده است.

استان گلستان داراي قوميت‌هاي مختلف اعم از فارس، ترک، کرد، ترکمن، بلوچ، قزاق و سيستاني است و افزون بر20 قوم در اين استان زندگي مي‌کنند. اما در يک تقسيم‌بندي کلي مردم ساکن در اين استان به سه گروه عمده فارس، ترکمن و مهاجر تقسيم مي‌شوند.

اولين گروه، فارس‌ها هستند که در نواحي مرکزي و جنوبي منطقه ساکن‌اند و اکثريت جمعيت استان را تشکيل مي‌دهند و به دو گروه فارس‌هاي بومي و مهاجر تقسيم مي‌شوند. فارس‌هاي بومي استان بيشتر به گويش‌هاي گرگاني، کتولي و مازندراني سخن مي‌گويند. اين گروه از مردم استان شيعه‌مذهب‌اند.

گروه دوم، ترکمن‌ها هستند که به دو تيره يموت و گوکلان تعلق دارند. آن‌ها سني‌مذهب‌اند و در نواحي شمالي منطقه در جلگه گرگان سکونت دارند و به زبان ترکمني تکلم مي‌کنند.

سومين گروه، مهاجران به اين استان‌اند که اغلب سيستاني، بلوچ، سمناني و خراساني‌اند.

با وجود تنوع قوميتي، زباني و مذهبي در اين استان، مردم اين خطه با وحدت و صلح و صفا زندگي خود را ادامه مي‌دهند و نقطه اشتراک آن‌ها دين اسلام و فرهنگ ايراني و حلقه اتصال بين آن‌ها زبان فارسي و منافع جمعي و مشترکشان در بهره‌مندي از اين سرزمين حاصل‌خيز است.

محصولات صنايع دستي استان گلستان برگرفته از طبيعت منطقه است و بر اساس نياز مردم و جغرافياي طبيعي و انساني شکل گرفته است. عمده‌ترين صنايع دستي استان فرش‌بافي است که بيشتر در بين زنان ترکمن رايج است. در حال حاضر استان گلستان يکي از قطب‌هاي مهم توليد فرش ترکمني، قاليچه، قارچين، گليم، نمدبافي، گلدوزي، سوزن‌دوزي، ابريشم‌دوزي بر پارچه، زيورآلات ترکمني، ساختن آلات موسيقي، سبد بافي، ريسندگي و بافندگي الياف، پارچه‌بافي و توليد وسايل چوبي است. مارکوپولو، جهانگرد معروف، هنگام ديدار از ترکمن صحرا در قرن سيزدهم ميلادي در سفرنامه خود از اسب و فرش ترکمن نام برده و به تمجيد از آن‌ها پرداخته است.

از ديگر صنايع دستي عمده استان مي‌توان از جاجيم‌چه، چادر شب، دستمال، روميزي، سفره، لباس‌هاي زيباي محلي، پلاس، پشتي و زيورآلاتي مانند گوشواره، دستبند، سينه ريز، پابند و بازوبند نام برد.

مهم‌ترين سوغاتي‌هاي استان گلستان قالي و قاليچه، پشتي‌هاي ترکمني، سوزن‌دوزي‌هاي ترکمن، جاجيم‌هاي کوهستاني گرگان، صنايع دستي روستايي، ماهي و خاويار است.

بازار و مراکز کسب و کار همواره قسمت مهمي از بافت شهرهاي قديمي ايران را تشکيل مي‌داد. در اکثر شهرهاي ايران بازار به صورت هسته مرکزي بافت سنتي شهر عمل مي‌کرده است. در استان گلستان انواع متفاوتي از بازار به‌صورت دائمي و بازارهفتگي وجود دارد. علاوه براين، بازارهاي روز در اکثر شهرها در روزهاي خاصي در هفته داير است. مردم بومي به‌ويژه کشاورزان و صاحبان صنايع روستايي از دور و نزديک در اين بازارها شرکت مي‌کنند و فرآورده‌ها و توليدات خود را به خريداران عرضه مي‌کنند.

اين بازارها از ديرباز در شهرهاي بندرترکمن و آق‌قلا داير بوده ولي امروزه در اکثر شهرهاي استان در سطح بسيار وسيع داير و مورد استقبال عموم مردم است. بازار دائمي و قديمي گرگان به بازار نعلبندان معروف است و در داخل بافت قديمي شهر گرگان قرار دارد.

بازار قديمي گرگان در روزگاران گذشته از مراکز مهم داد و ستد کالا و توزيع و نشر افکار و عقايد فرهنگي و اجتماعي بوده است. اين بازار با آن که در اثر گذشت زمان و پيدايش عوامل اقليمي، اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي تغييراتي کرده بازهم به‌عنوان کالبد اصلي شهر، محل داد و ستد و تجمع فروشندگان و خريداران کالاست.

 

منبع: iranhotelonline

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.