شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

عجایب دنیا، دوازده حواری (Twelve Apostles) استرالیا

عجایب دنیا، دوازده حواری (Twelve Apostles) استرالیا

دوازده فرستاده یا دوازده حواری (Twelve Apostles) به مجموعه ای از 8 صخره ی آهکی گفته می شود که مربوط به دوره ی سوم زمین شناسی (دوره ی ترشری) می باشند و در پارک ملی بندر کمپبل واقع در بین شهر پرینستون و پتربورگ و در مجاورت جاده ی Great Ocean در استرالیا سر از آب بیرون آورده اند.

این صخره ها در طول بعالیت های فرسایشی به وجود آمده اند. آب های خروشان اقیانوس جنوبی به مرور زمان آهک های نرم پرتگاه ها را خوردند و غارهایی در درون آن بوجود آوردند. بعدها سقف این غارها که تنها به صورت گنبدهایی برجا مانده بودند، فرو ریختند و این تخته سنگ ها را با ارتفاع 45 متر برجای گذاشتند. این مکان تا سال 1922 به نام Sow and Piglets (خوک جوان و بچه هایش) شناخته می شد (خوک جوان جزیره ی Muttonbird است و این صخره های عظیم بچه هایش). اما بعدها به دلایل توریستی نام آنرا به دوازده حواری تغییر دادند؛ هرچند که تنها هشت صخره در اینجا وجود دارد.

در سال 2002، انجمن رسمی ماهیگیران بندر کمپبل سعی داشت عملیات ساخت پارک ملی آبی در محل استقرار دوازده حواری را متوقف ساز که با شکست مواجه شد. اما خوشبختانه در آینده این سازمان توانست با موافقت دولت ایالات ویکتوریا عملیات لرزه نگاری که توسط شرکت Benaris Energy انجام می شد را متوقف سازد زیرا این کار به زندگی دریایی این مناطق آسیب جدی وارد می کرد.

این صخره ها شدیدا مستعد فرسودگی توسط امواج می باشند. در سوم جولای 2005 یک صخره ی 50 متری فروافتاد و 8 باقی مانده از خود به جای گذاشت. در دوم سپتامبر سال 2009 نیز به نظر رسید که یکی از این صخره ها فروریخته است ولی در حقیقت آن صخره یکی از صخره های مربوط به مجموعه ی "سه خواهر" بود. میزان فرسایش در پایه ی این ستون های آهکی حدود 2 سانتی متر در سال است. بدلیل فعالیت های سهمگین امواج در این ناحیه، انتظار می رود که در آینده صخره های آهکی عظیم دیگری نیز در اطراف این دوازده حواری تشکیل شود.

 

منبع: iranhotelonline

 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.