شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

خانه داری در هتل

خانه داری در هتل

چه نوع کارهايي در خانه داري هتل انجام مي شود؟
خانه داري در هتل کار بدني بسيار سخت و طاقت فرسايي است که شامل وظايف بسيار زيادي مي شود. بر طبق يک نمونه بررسي انجام شده خانه دارها مسوول تميز کردن 16 اتاق در هر شيفت هستند که البته ميزان کار به اندازه اتاق ها و تعداد تخت در آنها بستگي دارد. يک خانه دار به طور تقريبي به 30- 15 دقيقه وقت براي تميز کردن يک اتاق نياز دارد.
يک خانه دار کارهاي زير را انجام مي دهد:
• مرتب کردن تخت ها
• تميز کردن اتاق ها
• تميز کردن و برق انداختن سرويس هاي بهداشتي و آينه ها
• شستن زمين
• پاک کردن لکه ها و بالاخره جارو کشيدن

چه خطرهايي در خانه داري وجود دارد؟
از عوامل مهم که موثر در جراحات و صدمات حاصل از حرکت هاي زياد و سنگين بدني (RMI) هستند مي توان به اين موارد اشاره کرد:
• کارهاي سنگين بدني و بلند کردن اشياي سنگين که بيشترين ضرر را براي کمر دارد.
• حرکات شديد و سنگين قسمت هاي فوقاني بدن که موجب ناراحتي گردن، شانه و دست ها مي شود.
در اين ميان محدوديت جا نيز کارگران را در حالت نامناسبي از ايستادن و حرکت کردن قرار مي دهد که عبارتند از:
ايستادن يا راه رفتن اشتباه، خم و راست شدن زياد، قوز کردن، زانو زدن، کشيدن بيش از حد بدن و...
يک خانه دار هنگام تميز کردن يک اتاق، موقعيت بدني خود را هر 3 ثانيه عوض مي کند اگر ما فرض کنيم که ميانگين زمان تميز کردن براي هر اتاق 25 دقيقه باشد مي توانيم محاسبه کنيم که يک خانه دار به طور تقريبي 8000 حرکت بدني متفاوت را در هر شيفت کار خود دارد که به آن حرکات شديد آن هم در موقعيت بدني نامناسب مانند بلند کردن تشکها، تميز کردن کاشي و سراميک و جارو کشيدن در هر نوبت را هم بايد اضافه کنيم.
خانه داري از نظر بدني بسيار طاقت فرسا و خسته کننده است که مي توان آن را جزو کارهاي سنگين طبقه بندي کرد و کارهاي سنگين در هر دقيقه تقريبا 4 کيلو کالري انرژي نياز دارد. 

چگونه مي توانيم خطر حرکات شديد بدني (RMI) را کاهش دهيم؟
خانه داران هتل در مکاني منحصر به فرد کار مي کنند، اما هتلها متاسفانه براي راحتي مهمانان خود طراحي شده اند تا پرسنل خانه دارشان. اين حقيقت بهتر کردن وضعيت کاري براي خانه داران را از نظر مهندسي سخت تر مي کند. هر چند گاهي مي توان براي بهبود وضع از تجهيزات مناسب تر استفاده کرد مانند استفاده از جاروهاي سبک تر، چرخ دستي هاي سبک تر با چرخ هايي که براي سطوح فرش شده طراحي شده اند و وسايلي که از نظر طول قابل تنظيم هستند که از کشيدگي و قوز کردن جلوگيري مي کنند تمام اينها کار را براي خانه داران آسانتر مي کند.
به علاوه نتايج به دست آمده از وضعيت هتل ها به عنوان محل کار نشان مي دهد که مديريت هتل براي جذب مهمان و رقابت با ديگر هتلها از سياست «همه چيز بايد از تميزي برق بزند» پيروي مي کند. کف ها، ديوارها، شيشه ها، آينه ها و سرويس هاي بهداشتي همه بايد تميز شوند. هر چند تقاضاي تميز کردن و برق انداختن بدون عيب و نقص پرسنل خانه دار را مجبور مي کند که دقت بيشتري را براي تميز کردن آن هم در وضعيت نامناسب بدني چون قوز کردن، خم و راست شدن بيش از حد، کشيدگي بدن، زانو زدن و... بگذرانند که اين وضعيت هاي بدني نامناسب باعث ناراحتي مفاصل و بدتر شدن وضعيت بيماريهاي قبلي مي شود.
مواردي که به بهبود وضعيت کاري کمک مي کند:

  • گردش کار
    • غني سازي و توسعه کار
    • کار تيمي
    • آموزش و تعليم روش صحيح کارهاي عملي

چگونه گردش کار خطر RMI را کاهش مي دهد؟
گردش کار در بين خانه داران اين امکان را به آنان مي دهد که در وضعيت هاي جسماني مختلفي قرار بگيرند و به مفاصل درگير اجازه استراحت بدهند و مفاصل جديدي را به کار بگيرند.

چگونه غني سازي و توسعه کار خطر RMI را کاهش مي دهد؟
اين کار تنوع بيشتري در وظايف را به دنبال دارد، کار را از حالت يک بعدي خارج مي کند و کار کشيدن بيش از حد از يک قسمت بدن را متوقف مي کند اين کار اختيار و کنترل بيشتري را به کارگران مي دهد.

چگونه کار گروهي خطر را RMI کاهش مي دهد؟
کار گروهي باعث تنوع بيشتر و پخش شدن فشار کار بين افراد مي شود که خود باعث کم شدن خطر ابتلا به RMI است.

چگونه اصلاح کارهاي عملي خطر RMI را کاهش مي دهد؟
کاري که درست طراحي و تنظيم شده و محل کاري که مناسب است و وسايل و تجهيزات استاندارد به کارگر اين امکان را مي دهد که از حرکات غير ضروري گردن، شانه ها و قسمت فوقاني بدن اجتناب مي کند.
کارگران که درگير فعاليت هاي خانه داري هستند بايد آموزش لازم را ببينند، اين مهم است که پرسنل خانه دار از خطرات محيط کارشان و بيماريهايي که ممکن است به آن مبتلا شوند آگاه باشند، بنابراين آگاهي دادن از چنين خطراتي در هر هتل امري بنيادي و اساسي است.
کارهاي عملي هر شخص و عادات او در بلند کردن اشياء با آموزش مناسب شکل مي گيرد آموزش بايد کارمندان و کارگران را تشويق کند که روشهايي را در پيش گيرند که از خستگي بيش از حد پرهيز کنند. براي مثال بهتر است کارهاي سنگين در اول هر شيفت کاري انجام شود تا در زماني که خستگي به اوج خود رسيده است. وقتي شخص خسته است خطر صدمه ديدن مفاصل بيشتر است.
تاثيرات اين آموزشها از وضعيت شغلي کارگران فراتر مي رود و به زندگي شخصي آنها نيز راه مي يابد.

 

منبع: iranhotelonline

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.