شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

گذر از جنگل مه آلود

گذر از جنگل مه آلود

مه تا نيمه درخت هاي جنگل پايين آمده و خزه ها از تنه درخت ها بالا رفته اند. جنگل تا بالا سبز پررنگ شده و در ميان مه و سبزي تاريک تر از قبل است. ديگر چيزي در ميانه جنگل پيدا نيست و از وسط جنگل فقط مي شود صداي بال زدن پرنده ها را شنيد. هيچ کسي اينجا نيست، نه کلبه اي و نه هيچ مرد روستايي. در جنگل هاي دوهزار و سه هزار، هر کس احساس مي کند نخستين آدمي است که قدم داخل آن گذاشته است. جنگل هاي دوهزار و سه هزار تنکابن از معدود مناطق جنگلي ايران است که تا وقت هست و جنگل ها هم سر جايشان هستند، بايد سراغشان رفت. بهتر است در اين فصل که دما و رطوبت داخل جنگل کمتر شده به آنها سري زد. پياده روي کرد و صداي پرندگان را شنيد. بهترين زمان براي جنگل نوردي در اين جنگل ها که خيلي از مناطق آنها هنوز بکر مانده، اواخر شهريور تا اوايل آذرماه است.

چطور برويم؟
 

از تهران تا دوهزار تنها راه رسيدن به جنگل هاي دوهزار از تهران، جاده چالوس و بعد هم شهر تنکابن (شهسوار) است. مي توانيد با سه وسيله و بعد از طي 275 کيلومتر به تنکابن برسيد:
اتوبوس: اگر مي خواهيد با اتوبوس برويد از ترمينال غرب يک بليت اتوبوس براي تنکابن با قيمت 7 هزار تومان بخريد و پنج ساعت بعد در تنکابن پياده شويد.
تاکسي هاي بين راهي: مي توانيد با تاکسي خطي برويد. قيمت اين تاکسي ها براي سرنشين جلو 13هزار و 500 تومان و براي سرنشين عقب 11 هزار و 500 تومان است. اين تاکسي ها شما را سه ساعت و نيم بعد به تنکابن مي رسانند.
خودروي شخصي: اگر وسيله شخصي داريد، بايد از اتوبان کرج به خروجي جاده چالوس برويد و آن را تا انتها برويد. پس از اينکه به تنکابن رسيديد، از آنجا بايد به بخش خرم آباد برويد که از توابع تنکابن است.

چطور برسيم؟ جنگل يا کوه؟
 

براي گردش در دوهزار دو راه پيش روي شماست، هم مي توانيد در جنگل پياده روي کنيد و هم مسير کوهنوردي تا قله سيالان را انتخاب کنيد.

از کجا پياده روي کنيم؟
 

از هر مسيري که بخواهيد به جنگل بزنيد، بخش خرم آباد در پنج کيلومتري ورودي شماست. از خرم آباد هر نقطه اي را که براي ورود به جنگل انتخاب کنيد، بايد 20 تا 30 کيلومتر ماشين سواري کرد تا به ورودي جنگل رسيد. معمولا راهنمايان و تورهاي گردشگري اين پياده روي را از روستاي عسل محله آغاز مي کنند. اين سفر هم مي تواند يک پياده روي دو، سه ساعته باشد و هم يک کوهنوردي دو روزه که اين هم بستگي به قدرت بدني شما و هم برنامه ريزي دارد که براي اين سفر انجام داده ايد. مي توانيد چند ساعت در جنگل پياده روي کنيد، استراحت کرده، چيزي بخوريد، از مسير رفته برگرديد و سوار ماشين شده و بقيه تعطيلات را کنار دريا بگذرانيد. مهم ترين نکته در سفر به منطقه و کوهنوردي و جنگل نوردي در دوهزار اين است که هيچ گاه اين سفر را بدون راهنما آغاز نکنيد. اگر پيش از سفر نتوانسته ايد راهنماي محلي خوبي پيدا کنيد، مي توانيد به نشاني : http://www.cispiantrek.com اي ميل بزنيد و از آنها بخواهيد که يک راهنماي خوب محلي به شما معرفي کنند. موسسه کاسپين ترک به سرعت نامه شما را جواب خواهد داد. ضمن آنکه حسين ستوده که خود از فعالان اين شرکت است هم يکي از بهترين راهنمايان براي اين سفر است. علاوه بر کمک هاي تلفني و اي ميلي اي که گردانندگان اين سايت مي توانند براي سفر به منطقه در اختيار شما بگذارند، گشت و گذار در اين سايت هم مي تواند اطلاعات مفيد گردشگري براي آغاز يک سفر ماجراجويانه در غرب مازندران براي شما فراهم کند.
در کجا کوهنوردي کنيم؟
ــ عسل محله: اگر هدف پياده روي در جنگل دوهزار است و ابزار کوهپيمايي در اختيار داريد، بايد دو روز وقت بگذاريد تا به قله سيالان برسيد. کوهنوردان معمولا براي رسيدن به سيالان حدود پنج صبح از عسل محله شروع مي کنند؛ يعني آخرين نقطه اي که مي شود با ماشين به آنجا رسيد. از عسل محله نزديک به دو ساعت بايد پياده روي کرد تا به درياسر رسيد.
ـ درياسر: به اين منطقه که برسيد، جنگل تمام مي شود و به دشت وسيعي مي رسيد. که در تابستان آب و هواي بسيار دلچسبي دارد. وجود کوه هاي زيباي تنگ لات خان بن، سياه کل و کل تلا، کوه هاي پوشيده از گياهان، چشمه ها و رودهاي پرآب، درياسر را به عنوان يکي از جاذبه هاي گردشگري، تبديل کرده است. اين دشت پر از درخت هاي ازگيل و آلوچه جنگلي است که مي توانيد در فصل ميوه از آنها براي خودتان بچينيد. بهتر است کمي در درياسر استراحت کنيد. بعد از درياسر حدود يک ساعت مسير کفي پيش روي شماست تا آنکه به منطقه «هرسنگ» مي رسيد.
ــ هرسنگ: اينجا منطقه پرآبي است و چشمه هاي زيادي دارد. بعد از هرسنگ وارد جنگل مي شويد. کمي استراحت کنيد چون بعد از اينجا پياده روي سنگيني پيش روي شماست و بايد سه ساعت در مسير جنگلي پياده روي کنيد که تقريبا تمام مسير سربالايي و شيب دار است. بعد از آن به راه گردان مي رسيد.
ــ راه گردان: در راه گردان بايد حسابي استراحت کرد چون حدود سه، چهار ساعت تا آخرين مقصد امروز راه داريد. حدود يک ساعت از اين مسير کفي و بقيه آن سربالاست. حدود پنج عصر است که به گوسفندسرايي به نام «وي ني» مشهور مي رسيد.
ــ وي ني: مي توانيد شب را در همان جا چادر بزنيد. اينجا که گوسفند سراي چوپانان الموتي است، مي توانيد در نزديکي محلي که ييلاق اين دامداران است، شب را صبح کنيد. اين بالا هوا بسيار سرد است و اين ييلاق نشينان کره و ماست تازه را در آب برف مي گذارند. حتي در تابستان هم در اين منطقه مي شود برف ديد. در اين سرما بايد چادر و کيسه خواب همراه داشته باشيد. هر چند اگر وسيله کافي نداشتيد، چوپانان اين منطقه از کمک به کوهنوردان و مسافران دريغ نمي کنند. بايد حدود ساعت پنج صبح از گوسفندسرا راه بيفتيد تا بقيه مسير را زير آفتاب نمانيد. از اينجا تا خود قله سيالان حدود چهار تا پنج ساعت راه است و بيشتر مسير سربالاست و شيب آن در مناطقي بيشتر و در مناطقي کمتر مي شود.
ــ سيالان: در راه احتمالا از درياآب که درياچه اي فصلي در پاي قله سيالان هست هم عبور خواهيد کرد. به قله که برسيد در زير سايه صخره اي استراحت کنيد تا براي بازگشت انرژي کافي داشته باشيد.
ــ بازگشت: مي توانيد از مسير رفته بازگرديد يا مثل خيلي کوهنوردان حرفه اي از کوه هايي که همه به هم راه دارند به الموت رفته و از آنجا به سمت قزوين سرازير شويد. زماني که مسير رفته را بازگشتيد و به عسل محله رسيديد، ماشيني که از قبل هماهنگ شده دنبالتان مي آيد تا به تنکابن برويد. مي توانيد در تنکابن بمانيد يا به سمت سليمان آباد و از آنجا به سمت روستاي چلاسر در 12 کيلومتري جنوب غرب تنکابن برويد.

چه بخوريم؟ خوراک دوهزاري
 

به خاطر آب و هواي خوب منطقه انواع لبنيات و مربا را مي توان خريد.
به دليل فراواني گل و گياه انواع مربا مثل: مرباي بهارنارنج، تمشک، پرتقال، گل و... از بهترين چيزهاي منطقه است. البته عسل و لبنيات محلي را هم نبايد فراموش کنيد. اگر آشنايي در روستاها داريد يا بانويي را در منطقه پيدا کنيد که برايتان غذا بپزد، فرصت خوردن غذاهاي محلي را از دست ندهيد، البته غذايي را که حتما يک مازندراني محلي و مخصوصا روي آتش هيزم پخته باشد. خوراک هايي مثل ميرزاقاسمي، باقالاقاتق، ترشه تره، شيرين تره، پنير برشته، خورشت فسنجان، خورشت آلو و انواع خورشت ها و غذاهاي ديگر. اما اگر در خانه گلي مانده باشيد مي توانيد با قيمت دو تا سه هزار تومان صبحانه محلي مثل سرشير و مربا بخوريد يا يکي از همين ناهارهاي محلي را با مخلفات کامل مثل سبزي و انواع ترشي به قيمت 7هزار تومان مهمان شويد.

کجا بمانيم؟
 

اين بستگي به سليقه و امکانات مالي شما دارد که از ميان امکانات: هتل، مهمانسرا، خانه محلي و چادر کدام را براي اقامت انتخاب کنيد. اگر فکرش را کرده ايد و با خودتان چادر برده ايد، نگران محل اقامت نبايد بود و فقط بايد به فکر بارش باران باشيد. اگر هم خواستيد مي توانيد در اتاق خانه هاي روستايي منطقه بمانيد که قيمت هرشب اقامت در آنها 15 تا 20 هزار تمام مي شود. البته بايد خودتان با صاحبخانه بر سر قيمت به توافق برسيد. يکي از گزينه هاي خوب، ماندن در «خانه گلي» چلاسر است. به چلاسر که برسيد از هر کسي سراغ خانه گلي را بگيريد، نشانتان مي دهد. خانه گلي عضو شبکه فعالان گردشگري بومي ايران با نام «خوشه سار بوم گردي» است، گروهي از فعالان گردشگري بومي ايران که تجربه زندگي بومي را در ميان اقوام مختلف براي گردشگران آن به راه انداخته اند. مي توانيد در اينجا رختخواب را به قيمت 5 هزار تومان و کيسه خواب را به قيمت 6 هزار تومان کرايه کنيد. اما حتما از قبل با مديريت آن هماهنگ کنيد. به آدرس: info@caspiantrek.com مي توانيد اي ميل بزنيد يا با شماره 09371501993 تماس بگيريد. اگر هم چندان طاقت ماندن در طبيعت را نداريد، مي توانيد سراغ هتل و مهمانسرا در رامسر و تنکابن برويد.

ده نکته طلايي توصيه هايي براي ماندن در طبيعت
 

ــ زير درختان آتش روشن نکنيد.
ــ هرگز درختان را براي روشن کردن آتش قطع نکنيد.
ــ جز رد پاي خود، چيزي در طبيعت باقي نگذاريد. زباله هايتان را با خود به شهرهاي بزرگ بازگردانيد.
ــ براي استفاده از امکانات و امنيت بيشتر در نزديکي جانه هاي روستايي چادر بزنيد.
ــ در ارتفاعات مراقب سگ هاي گله باشيد.
ــ در بيشتر نقاط مرتفع و جنگل، تلفن همراه آنتن نمي دهد.
ــ هنگام کوهنوردي يا پياده روي در جنگل حتما به صورت گروهي حرکت کني و از جمع جدا نشويد.
ــ اگر در ارتفاعات دچار مشکلات تنفسي مي شويد، بهتر است به سيالان نرويد.
ــ در ارتفاعات مراقب خزندگاني نثل مار باشيد و هميشه در کوله و چادرتان را محکم ببنديد.
ــ هنگام پياده روي آب کافي همراه برداريد.

همراه ببريد فراموش نکنيد
 

پيش از آغاز سفر اين فهرست را مرور کنيد تا غير از وسايل شخصي، وسايل ضروري را هم فراموش نکنيد. اين فهرست پيشنهاد ماست، اگر در خودرو جا به اندازه کافي داريد، مي توانيد هر آنچه را از فهرست زير دوست داريد، همراه برداريد.

 

منبع: iranhotelonline

دیدگاه های بازدیدکنندگان

محمدرضا یکشنبه، 24 اردیبهشت 96 - 12:59 AM

بسیار عالی و پرمحتوا

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.