شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

صخره های عظیم مرجانی استرالیا

صخره های عظیم مرجانی استرالیا

صخره های عظیم مرجانی استرالیا بزرگ ترین سیستم مرجانی دنیاست که از 2900 قطعۀ مرجانی و 900 جزیره تشکیل شده و به وسعت 2600 کیلومتر در محدوده ای به اندازۀ 344400 کیلومتر مربع گسترده شده است. این صخره ها در دریای Coral و خارج از ساحل کوئینزلند در شمال شرقی استرالیا واقع شده است

صخره های عظیم مرجانی حتی از خارج از جو زمین نیز قابل روئیت می باشد و تنها سازۀ غول پیکریست که توسط موجودات طبیعی ساخته شده است. صخره های مرجانی ساخته و پرداختۀ بیلیون ها موجود زنده به نام پولیپ های مرجانی (coral polyps) می باشد. این صخره ها پناه گاه جمع کثیری از موجودات زنده است و در سال 1981 به عنوان یکی از اماکن میراث جهانی به ثبت رسید. همچنین شبکۀ خبری CNN به آن لقب یکی از عجایب هفت گانۀ طبیعی جهان را داده و از طرف سازمان باستان شناسی کوئینزلند نیز به عنوان سمبل کشور کوئینزلند شناخته شده است.

صخره های مرجانی از تنوع جانوری گسترده ای نگه داری می کند که جانداران آسیب پذیر و حتی در معرض انقراض و نیز موجودات بومی این منطقه را شامل می شود. 30 گونۀ مختلف از نهنگ (وال)، دلفین و گراز دریای در ناحیۀ صخره های مرجانی به ثبت رسیده است که از آن جمله اند نهنگ های نیزه ای، دلفین های گوژپشت گرمسیری، و نهنگ های گوژپشت. همچنین جمعیت عظیمی از دوگونگ ها (گاو های دریایی) در این ناحیه زندگی می کنند.

60 گونۀ مختلف لاکپشت های دریایی نیز برای تغذیه به این صخره ها سفر می کنند مانند لاکپشت سبز، لاکپشت پشت چرم، لاکپشت پوزه عقابی، لاکپشت سرخ (یا کله خشک)، لاکپشت پشت پهن و لاکپشت زیتونی. لاکپشت های سبز 2 گونۀ ژنیتیکی مختلف در صخره های مرجانی دارند که یک گونه در قسمت شمالی و دیگری در قسمت جنوبی مستقر می شوند. بستر دریای این منطقه دارای 50 گونه علف دریایی مختلف می باشد که گاوهای دریایی و لاکپشت ها را به خود جذب می کنند و خانۀ ماهیان را تشکیل می دهند. هالوفیا (Halophila) و هالودول (Halodule) از معمول ترین گونه های علف های دریایی می باشند.

 

منبع: iranhotelonline

 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.