شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

شهر ممنوعه

شهر ممنوعه

شهر ممنوعه مجموعه ی کاخ های سلطنتی امپراطوران چین است که ساخت آن در سال 1406 در شهر پکن آغاز شد و  14 سال به طول انجامید. شهر ممنوعه  بزرگترین مجموعه ی دست نخورده ی کاخ از نظر معماری در جهان است. دودمان های مینگ و چینگ برای بیش از 500 سال در این کاخ ها سکونت داشتند و بر سرزمین پهناور چین حکمرانی می کردند. در حال حاضر شهر ممنوعه ۹۶۱ متر طول ( در امتداد شمال به جنوب ) و ۷۵۳ متر عرض ( در امتداد شرق به غرب ) و در نتیجه 723 هزار مترمربع وسعت دارد. در شهر ممنوعه بیش از 70 ساختمان با حدود 9000 اتاق وجود دارد که مساحتی حدود 150 هزار مترمربع زیربنا را شامل می شود.

رنگ های عمده در شهر ممنوعه زرد و قرمز هستند. رنگ زرد نشانه ی امپراطور است و رنگ قرمز نشانه شادی، طراوت و خوشبختی به حساب می آید.

دورتادور شهر ممنوعه خندقی به طول 3800 متر و به عرض 52 متر جهت حفاظت از امپراطور حفاری شده است. طول دیوار محیطی شهر ممنوعه 3428 متر و ارتفاع دیوار 10 متر است. مصالح به کار رفته در دیوار به گونه ای است که در مقابل شلیک توپ های قدیمی نیز مقاوم بوده است. در چهارگوشه ی شهر ممنوعه چهار عمارت به منظور دیده بانی و نگهبانی وجود دارد.

شهر ممنوعه دارای دو قسمت داخلی و خارجی است. بخش خارجی جهت برگزاری مراسم خاص مورد استفاده قرار می گرفته و دارای سه عمارت اصلی در جهت شمالی – جنوبی و شش عمارت جانبی در شرق و غرب است. بخش داخلی نیز دارای سه کاخ است که محل زندگی و انجام امور اداری امپراطور بوده است. کاخ های متعددی در اطراف این مجموعه ی اصلی قرار دارد که برای سکونت همسران و فرزندان امپراطور استفاده می شده است. باغ سلطنتی در شمالی ترین قسمت شهرممنوعه قرار دارد. دختران امپراطور و خانم ها و عموم جوانان عمدتاً در سمت شرقی شهر ممنوعه زندگی می کردند چرا که خورشید از شرق طلوع می کند و نشانه ی جوانی و طلوع مجدد است. و برعکس در سمت غرب شهر ممنوعه افراد مسن زندگی می کردند چرا که خورشید در مغرب غروب می کند و نشانه ی گذر عمر افراد مسن محسوب می شود.

در کنار کاخ های اصلی هیچ درختی وجود ندارد، چرا که درخت ها وقتی بزرگ می شوند قدشان از تالار امپراطور بیشتر می شود و امپراطوران نمی توانسته اند موجود زنده ای را بلند تر از خود ( آنهم در کاخ سلطنتی ) تحمل کنند. از طرف دیگر درخت برای امپراطوران چین نماینده ی چوبه ی دار بوده است و امپراطور دوست نداشته است چیزهای ناراحت کننده جلوی چشمش باشد. برای اینکه امپراطور بیشتر احساس امنیت کند و کسی به فکر تونل حفر کردن به شهر ممنوعه نیفتد، زمین محوطه ی شهر ممنوعه دارای 15 لایه ملات است. هفت لایه ی اول روی هم قرار گرفته و هشت لایه ی بعدی با زاویه نسبت به لایه های اول قرار گرفته اند و تقریباً غیرقابل نفوذ بوده است.

در حیاط شهر ممنوعه بیش از 300 ظرف فلزی بزرگ برای ذخیره ی آب وجود دارد. اکثر این ظرف ها از جنس آهن و برنز است و 18 عدد از آنها که نزدیک کاخ ها هستند دارای روکش آب طلا هستند.

در کنار قصرهای اصلی راهروهایی جهت عبور و مرور خدمه قرار دارد. این راهروها جهت تامین مایحتاج قصر طراحی شده اند به طوری که بدون آنکه خدمه دیده شوند بتوانند به انواع خدمات قصرها رسیدگی کنند.

بر بلندی و چهارگوشه ی سقف های کاخ ها مجسمه ی حیوانات که به دنبال هم قرار گرفته اند، دیده می شود. تعداد این حیوانات همیشه یکی از اعداد فرد: سه، پنج، هفت یا نه است. عدد نه مخصوص امپراطور است و ساختمان های دیگر ( بسته به مقام افرادی که در آن ساکن بوده اند ) با تعداد حیوانات کمتری تزیین شده است. در فرهنگ باستانی چین، امپراطور پسر آسمانی اژدها محسوب می شده است. بر اساس افسانه ها اژدها (Dragon) و سیمرغ یا عنقا (Phoenix) برای مردم چین مقدس هستند. بنابراین اژدها اولین حیوانی است که در این ردیف ها قرار دارد و بعد از آن سیمرغ قرار می گیرد. حیوانات دیگر که همه فرزندان اژدها و سیمرغ محسوب می شوند، در جلوی آنها قرار می گیرند. ( به عکس شماره 24 مراجعه فرمایید)

به خاطر داشته باشید که بازدید از میدان تیان آن من و شهر ممنوعه معمولاً در یک روز انجام می شود. شهر ممنوعه بسیار بزرگ است و همینکه از ضلع جنوبی آن وارد شوید، کمی گشت بزنید، به توضیحات راهنما گوش بدهید و از ضلع شمالی آن خارج شوید حدود سه ساعت طول می کشد. طبیعتاً اگر بخواهید بطور حرفه ای تر از این مجموعه بازدید فرمایید لازم است وقت بیشتری برای آن اختصاص دهید. داشتن کفش راحت، عینک آفتابی یا چتر یا کلاه لبه دار و همچنین استفاده از کرم ضد آفتاب توصیه می شود. مراسم تعویض نگهبان ها نیز از مراسم دیدنی است که اگر مصادف با بازدید شما باشد از آن غافل نشوید.

شهر ممنوعه بزرگترین و قدیمی ترین مجموعه ی قصرهای جهان است که از آن به خوبی نگهداری شده است. برخی از کاخ های این مجموعه در گذر زمان دستخوش آتش سوزی شده یا تخریب گشته اند که مجدداً ساخته شده یا مرمت گردیده اند. در حال حاضر دولت چین در حال مرمت بخش های مختلف آن است و برای آن بودجه ای معادل 250 میلیون دلار درنظر گرفته شده است. شهر ممنوعه سالانه میلیون ها نفر بازدید کننده دارد، بخصوص از زمانی که حکومت کمونیستی چین سیاست درهای باز را اتخاذ نمود، بر شمار گردشگران خارجی که آرزوی دیدار از غول شرق آسیا را داشتند بسیار افزوده شد که صد البته درآمد ارزی فراوانی را نیز نصیب این کشور می کند. سال های قبل از سیاست درهای باز، اگر به پکن سفر می کردید همه ی مردم چین را با لباس های متحدالشکل به رنگ طوسی مایل به نفتی می دیدید. جنبش و شور و هیجان در مردم بسیار محدود بود و حرکت شما در نواحی مختلف شهر حتماً تحت نظر قرار داشت. اما امروزه سیاست های جمهوری خلق چین تغییر کرده است. مردم در نوع پوشش خود آزاد هستند و دیگر آن احساس زمختی و خشونت کمونیستی در ظاهر و رفتارهایشان مشاهده نمی شود. شهر ممنوعه در سال 1987 در فهرست جهانی یونسکو ثبت گردید.  

 

منبع: iranhotelonline

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.