شماره تلفن تماس با ما

051-34225776

 

My title

دهكده شاهان گرماب یا چشمه شاهان

دهكده شاهان گرماب یا چشمه شاهان

دهكده شاهان گرماب یا چشمه شاهان در ۱۴۴ كیلومتری جنوب شرقی مشهد در دهستان سفید سنگ بخش قلندرآباد فریمان قرار دارد. راه اصلی آن از جاده مشهد – سرخس به طرف جنوب جدا می‌شود، و راه دیگری از جاده مشهد – تربت جام، بعد از فریمان به سمت شمال منشعب می‌گردد و این هر دو راه، به شاهان گرماب منتهی می‌شوند. این دهكده از جنوب و غرب به وسیله ارتفاعات نسبتاً مرتفعی احاطه شده است و مظهر چشمه آب‌گرم در دامنه شمالی كوه جنوب منطقه، در نقطه‌ای مرتفع، از زمین جای دارد. در گذشته، آب چشمه به استخری سرپوشیده و بزرگ هدایت می‌شده كه در آن استحمام می‌كرده‌اند؛ اما در حال حاضر استخر را خالی كرده و در آن دوش كار گذاشته و از آن استفاده می‌شود.
آب شاهان گرماب از دسته‌ آب‌های بیكربناته كلسیك و سدیك گرم با باقی‌مانده خشك كم و اسیدیته كم می‌باشد. خواص درمانی این آب عبارت است از : بهبود و التیام عفونت‌های پوستی،‌ زخم‌های مزمن و جراحات ناشی از واریس، عوارض رماتیسمی مزمن، آرتریت و آرتروز، دردهای عصبی مربوط به رماتیسم و عوارض كوفتگی. هم‌چنین، آشامیدن این آب تا میزان یك لیتر در روز و در سه نوبت، قبل از غذا، توصیه می‌شود. آب چشمه به علت دارا بودن سیلیکات در درمان امراض پوستی نیز موثر است و می تواند در بهبود بیماران مبتلا به سنگ مجاری ادرار و اگزما موثر واقع شود.

آب این مکان یکی از سه آب معدنی است که دارای خاصیت درمانی فوق العاده و قابل شرب در دنیا است و تنها آب گرم معدنی قابل شرب در ایران است که از گذشته های دور مورد استفاده مردم سراسر کشور بوده است. نزدیک بودن این آب گرم به مشهد به اهمیت این مکان می افزاید. آب این چشمه، زلال، بی رنگ، بی بو و فاقد گوگرد، آمونیاک و شوره است آبی که قابل آشامیدن بوده و همین خصیصه موجب شده که چشمه آبگرم شاهان گرماب به عنوان یکی از منحصرترین چشمه های آبگرم جهان بر فراز تپه ای خودنمایی کند.

 

 

منبع: toptourism 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.