شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

زیبایی های دره کشف رود و رودخانه کشف‌ رود در خراسان

زیبایی های دره کشف رود و رودخانه کشف‌ رود در خراسان

دره کشف رود در برگیرنده رودخانه کشف‌رود است که با جهت شمال غربى – جنوب شرقى به طول تقريبى ۲۴۰ کيلومتر، از بلندى‌هاى هزارمسجد و بينالود در حدود ۷۵ کيلومترى شمال غربى مشهد سرچشمه مى‌گيرد، ‌ در اين دره جريان مى‌يابد. اين دره به وسيله مجموعه‌اى از تپه‌ها که در ۲۰ کيلومترى جنوب شرق قوچان قرار گرفته‌اند، از دره اترک جدا مى‌گردد.رودخانه کشف رود از شمال مشهد می گذرد و اعتبار تاریخی بسیاری دارد. خط سیر این رود، راه بازرگانی بسیار بزرگی بوده که مرو، هندوستان و چین را به بین النهرین متصل می ساخته و آثار تاریخی معتبری که برحاشیه کشف رود هنوز پا برجاست، گواهی بر اهمیت این رهگذر بزرگ است. به عنوان نمونه می توانیم شهر توس اشاره کرد که در حاشیه رود قرار دارد.

جريان‌‌هاى متعددى از ارتفاعات بينالود و هزارمسجد سرازير مى‌شوند و کشف‌رود را تغذيه مى‌کنند. اين رودخانه‌ها در قسمت شمالى، عموماً دائمى هستند، منتهى به دليل استفاده‌ کشاورزى بيش از حدى که در قسمت علياى دره‌هاى فرعى از آن‌ها به عمل مى‌‌آيد، هرچه به دشت‌ها نزديک مى‌شوند به تدريج کم‌آب‌تر مى‌شوند؛ به طورى که غالباً آب آن‌ها قبل از اين که به مقصود اصلى و طبيعى خود، ‌ يعنى بستر کشف‌رود برسند، خشک مى‌شود. حوضه کشف رود، به خاطر شرایط مناسب طبیعی، از پیش از اسلام به عنوان یکی از مناطق مورد توجه برای سکونت درخراسان به حساب می آمد. این منطقه ابتدا مسکن اقوام غیر آریایی بود.

دره کشف‌رود که پرجمعيت‌ترين ناحيه خراسان است، و در حدود ۹۰۰ روستا در اين دره و اطراف شعبه‌‌هاى آن قرار دارند، همچنين پاييز مناسبى را براى بسيارى از کوچ‌نشينان و نيمه کوچ‌نشينان و ساير دامداران خراسان شمالى به وجود مى‌آورد. در پاييز، يعنى فصلى که در طول آن دامداران غذاهاى مکمل را براى گله‌هاى‌شان در همين دره‌‌ها به‌دست مى‌آورند، به‌خصوص در اين نقاط مدت‌ها چادر مى‌زنند و به رمه‌گردانى مشغول مى‌شوند. اين دره‌ها نه تنها مراکز اصلى کشاورزى ناحيه هستند، بلکه تأمين‌کننده منابع عظيمى از نيازهاى دامى براى دامداران سنتى اين ناحيه از استان خراسان مى‌باشند.

 

 

منبع:toptourism 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.