شماره تلفن تماس با ما

051-34225776

 

My title

دم سرخ (دم سرخ معمولی)

دم سرخ (دم سرخ معمولی)

مشخصات ظاهری: این پرنده، 14 سانتیمتر طول دارد و از دم سرخ هایی است که بدن را تکان داده و دمش را بالا و پایین می برد (مانند دم سرخ سیاه) در پرنده ی نر، گونه ها و گلو سیاه، که در تضاد مستقیم با زیر تنه ی قرمز آجری قرار دارد. تارک خاکستری، پیشانی سفید، روتنه خاکستری – قهوه ای و دمگاه خرمایی رنگ است. پرنده ی نر (در شرق ترکیه تولید مثل می کند). قاعده ی شاهپرهای بال سفید و غالبا زیرتنه تیره تر دیده می شود( باید توجه داشت که پرنده ی نر تمام نژادهای این گونه؛ دارای سینه ی کم و  بیش سیاه اند). در فصل داشت که پرنده ی نر با لکه ی سیاهی در گلو با رگه رگه ی کمرنگ، دیده می شود. پرنده ی ماده قهوه ای تر است و از سایر دم سرخ ها به واسطه ی زیرتنه ی سفید نخودی کمرنگ شفاف تر، متمایز می شود. این پرنده مانند حشره خوارها، حشرات را شکار می کند.

صدا: صدای این پرنده مانند سسک بیدی و آرام، شبیه «وی ت» و معمولا «تیک، تیک» و در اوایل صبح، به صورت « سیه- ترووی –ترووی – ترووی – سی – سی – سی» شنیده می شود.

زیستگاه: این پرنده در مناطق درختی، پارک های درختان قدیمی، علفزارهای با بوته های پراکنده و گاهی نیز در خرابه ها به سر برده و در سوراخ درختان و دیواره های سنگی آشیانه می سازد در ایران ، تابستان ها فراوان است و زمستان ها، به تعداد اندک در خوزستان باقی می ماند.

حفاظت: این پرنده نیازی به حفاظت ویژه ندارد.

نام علمی : Phoenicurus Phoenicurus

نام انگلیسی: Common Redstart    

نام فارسی: دم سرخ (دم سرخ معمولی)

 

منبع: irandeserts

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.