شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

سسک کوچک (سسک بیدی کوچک)

سسک کوچک (سسک بیدی کوچک)

مشخصات ظاهری: این پرنده، 9 سانتیمتر طول دارد و کوچکترین سسک از این جنس است که فاقد هر گونه علامت مشخص است. رنگ پر و بال شبیه سسک چیف چاف است و خط ابرویی کمرنگ نخودی به خوبی مشخص نیست  و حلقه ی باریک و سفیدی در اطراف چشمانش دیده می شود. روتنه خاکستری زیتونی با حالت قهوه ای ، زیر تنه سفید نخودی، منقار و پاها قهوه ای تیره و پهلوها اندکی نخودی روشن است. بسیار پر جنب وجوش بوده و مدام بال ها تکان داده و در پرواز، حالت پیچ و تاب مانندی شبیه تاج طلایی دارد واغلب لابلای پوشش گیاه در پی غذاست.

صدا: صدای این پرنده مانند سهره طلایی شبیه «پی تی – تودلا- تودلا» از لابلای پوشش گیاهی یا در پرواز شنیده می شود. در زمستانها صدای این پرنده اندکی خشن و مانند گنجشک خانگی ، شبیه «چور» شنیده می شود. و راه خوبی برای شناسایی آن است. صدای این پرنده بیشتر در زمستان ها شنیده می شود.

زیستگاه: این پرنده در مناطق کوهستانی با پوشش گیاهی پراکنده و کوتاه بادرختان اندک در ارتفاع 2000 تا 3000 متری به سر برده و زمستانها، تا کنار ساحل دریا در بیشه زارها دیده می شود. و در پایین و لابلای پوشش گیاهی آشیانه می سازد. در ایران نیمه مهاجر و در نقاط بخصوصی فراوان است. در جزیره ی قشم نیز دیده شده است.

حفاظت: ابتدا باید بررسی دقیقی از وضعیت پراکندگی این پرنده در ایران صورت گیرد تا بر اساس آن برای حفاظتش برنامه ریزی شود.

نام علمی : Phylloscopus Neglectus

نام انگلیسی: Plain Leaf Warbler    

نام فارسی: سسک کوچک (سسک بیدی کوچک)

 

منبع: irandeserts

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.