شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

سهره ی نوک قیچی

سهره ی نوک قیچی

مشخصات ظاهری: این پرنده، 17 سانتیمتر طول دارد. اندازه اش نسبتا بزرگ منقار محکم و در انتها قیچی مانند دم کوتاه و سر درشت است. پرنده ی نر به رنگ قرمز با بال ها و دم قهوه ای دیده می شود. و در پرواز دمگاه گلی درخشانش نمایان می شود. پرنده ی ماده به رنگ سبز با بال ها و دم سبز مایل به قهوهای و زرد تنه ی اندکی خط خطی دیده شده ودر پرواز دمگاه سبز مایل به زردش نمایان می شود. پرنده ی جوان شبیه پرنده ی ماده است و در سراسر بدنش رگه های تیره دیده می شود. رنگ پرو بال پرنده ی جوان در اولین زمستان یا تابستان تا حدودی شبیه پرنده ی نر یا پرنده ی ماده است. در پرواز، تپل به نظر می آید و با سر بزرگ و دم دو شاخه کوتاه دیده می شود. اغلب در گروه های کوچک دیده شده و بسیار پرسر وصداست. یاهای این پرنده تیره است.

صدا: صدای این پرنده عموما در پرواز بلند و شبیه « کیپ- کیپ» یا «چیپ چیپ» و گاهی نیز «چی-ری-چی- ری- چوپ-چیپ-چیپ - چیپ –چیپ- چی-ری» شنیده می شود.

زیستگاه: این پرنده در جنگل های سوزنی برگ به سر برده و در همانجا نیز آشیانه می سازد. در ایران در پاییز و زمستان به تعداد اندک و نامنظم و بیشتر در مناطق شمالی دیده می شود. همچنین اخباری از مشاهده این پرنده در نواحی جنوب از مرکز فارس و بلوچستان گزارش شده است.

حفاظت: ابتدا باید بررسی دقیقی از وضعیت جمعیت و پراکندگی این پرنده صورت گیرد تا بر اساس آن برای حفاظتش برنامه ریزی شود.

نام علمی : Luxia Curvirostra

نام انگلیسی: Crossbill    

نام فارسی: سهره ی نوک قیچی

  

 

منبع: irandeserts 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.