شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

استان مرکزی

استان مرکزی
استان مرکزی در هزاره اول قبل از میلاد جزو ایالات ماد بزرگ بود که تمام قسمت مرکزی و باختری ایران را در بر می گرفته و از کانون های قدیمی استقرار در فلات ایران به شمار می رفته است. این استان که دربرگیرنده زیباترین و متنوع ترین باغ های گل ایران است, از صنایع, کشاورزی و جاذبه های جهانگردی پررونقی برخورداراست.
به طور تقریبی ۱۹ درصد مساحت استان مرکزی را زمین های کشاورزی، ۵۷ درصد را زمین های مرتعی و باقی آن را زمین های غیر کشاورزی از قبیل دریاچه ها، کویرها، جاده ها و شهرها تشکیل می دهند. این استان از صنایع نسبتا خوبی برخوردار بوده و دارای جاذبه های طبیعی, تاریخی و معماری با ارزشی نیز است. دراستان مرکزی؛ ایلات و عشایرمتعددی مانند شاهسون ها، کلبه کویی ها، خراسانی ها، کلهر، خلجها و... زندگی می کنند که بیش تر آن ها اسکان یافته و بخشی از آن ها نیز رمه گردانی و ییلاق قشلاق می کنند. جلوه های زیبایی شناختی کوچ و اتراق عشایر یکی از جاذبه های جهانگردی این استان به شمار می آید.

● مکان های دیدنی و تاریخی
مکان های دیدنی و تاریخی استان مرکزی عبارتند از: رودخانه آسیاب جفتی, بقعه پیر مراد آباد, سرای کاشانی بازار, سرای نوذری بازار, موزه چهارفصل, مدرسه سپهداری(محل تحصیل امام خمینی), سنگ نوشته های دره چکاب, سرچشمه روستای انجدان, گنبد شاه قلندر انجدان, آرامگاه پرفسور حسابی, امام زاده حسین تفرش, امام زاده احمد کوهین, مناره مسجد شش ناو, قلعه سالار محتشم, خانه حضرت امام خمینی (ع), امام زاده ابوطالب, سنگ نگاره های تیمره, بازار نراق دلیجان, غارخال نخجیر, پل دو دهک, کاروان سرای دو دهک, قزقلعه ساوه, مسجد جامع ساوه, محراب مسجد انقلاب, کاروان سرای باغ شیخ, امام زاده اسحاق ساوه, پالایشگاه شازند, سراب پنج علی, امام زاده سهل بن علی آستانه, پیست اسکی پاکل, دره شماخلی, ستون های سنگی خورهه, آتشکده آتش کوه, یخچال های طبیعی نیم ور, مجتمع آب درمانی محلات و باغ های گل زیبای محلات.
● صنایع و معادن
استان مرکزی از جمله استان هایی است که کارخانجات صنعتی متعددی در آن متمرکز هستند و علاوه بر صنایع کارخانه ای از صنایع با ارزش دستی نیز برخوردار است. فرش ساروق اراک و محلات، قالیچه ساوه، گلیم و جاجیم تفرش، گیوه اراک و محصولات مسی مهم ترین صنایع دستی استان را تشکیل می دهند.
اساس اقتصاد استان مرکزی را به ترتیب اهمیت، بخش های خدمات، صنعت و کشاورزی تشکیل می دهند. مهم ترین کارخانه های صنعتی این استان؛ ماشین سازی، آلومینیوم سازی، هلی کوپترسازی، کابل سازی، واگن سازی، کمباین سازی، لاستیک سازی و قند هستند. از دیگر صنایع ماشینی استان می توان کارخانه ماشین سازی پارس (تولید کننده اسکلت های فلزی) کارخانه های سازنده پروفیل و لوله های آبیاری آلومینیومی کارخانه آونگان(سازنده پایه های فلزی انتقال نیرو) کارخانه ادوات کشاورزی اراک، گروه کارخانه های مستقر در شهرستان ساوه را نام برد.
● کشاورزی و دام داری
به طور تقریبی در حدود ۱۹ درصد مساحت استان زمین های کشاورزی، ۵۷ درصد زمین های مرتعی و باقی آن را زمین های غیر کشاورزی از قبیل دریاچه ها، کویرها، جاده ها و شهرها تشکیل می دهند. از محصولات مهم کشاورزی استان می توان غله، گندم، جو، حبوبات، پنبه، زعفران، انجیر، انار، سیب، انگور، گردو، بادام، قیسی، آفتاب گردان، چغندر قند، تنباکو، خشکبار، گوجه فرنگی، پیاز، گیاهان دارویی مانند ترنجبین و سایر محصولات سر درختی و باغی را نام برد. از آن جا که میزان برخی از فرآورده های کشاورزی در شهرستان های مختلف این استان بیش از میزان مصرف محلی می باشد، به شهرهای دیگر استان یا به استان های مجاور صادر می شود. از شهرستان اراک گندم، جو، انگور، سبزی، خشکبار، از ساوه انار، طالبی از محلات کاهو و گل، از تفرش بادام و گردو و از خمین لوبیا و گندم به سایر شهرها و استان های کشور و هم چنین به خارج از کشور صادر می شود.
در استان مرکزی دام داری بیش تر در میان ایلات و عشایر دیده می شود. در این استان ایلات و عشایر متعددی مانند شاهسون ها، کلبه کویی ها، خراسانی ها، کلهر، خلج، گروهی از کولی ها زندگی می کنند که بیش ترر آن ها اسکان یافته اند و بخشی از آن ها نیز رمه گردانی و ییلاق قشلاق می کنند. جلوه های زیبایی شناختی کوچ و اتراق عشایر یکی از جاذبه های جهانگردی استان به شمار می آید.
● وجه تسمیه و پیشینه تاریخی
نام مرکزی به دلیل در مرکزیت قرار گرفتن در میان استان های ایران به این استان داده شده است. با استناد به منابع تاریخی، استان مرکزی در هزاره اول قبل از میلاد جزو ایالات ماد بزرگ بود که تمام قسمت مرکزی و باختری ایران را در بر می گرفته و از کانون قدیم استقرار در فلات ایران به شمار می رفته است.
در زمان سلوکیان این منطقه مخصوصا قسمت شمالی آن (دهستان خورهه) مورد توجه حکام یونانی قرار گرفت. وجود آثار باستانی به جای مانده از این دوران در خورهه تایید کننده این نظر است. در زمان خسرو پرویز – پادشاه ساسانی- ایران به چهار بخش باختر(شمال)، خور آبان یا خور آسان (مشرق)، نیم روز (جنوب) و خوربران(مغرب) تقسیم شد که استان مرکزی در بخش خوربران (مغرب) به معنی محل غروب خورشید، قرار داشت.
در قرن اول اسلامی این منطقه به «ایالت جبال» یا «قهستان» تغییر نام داد، به طوری که جغرافیا نویسان اسلامی این قرن، از آن به عنوان بخشی از بلاد پهلویان و به نام «کوهستان» یا «قهستان»(جبال) نام برده اند. در قرن دوم هجری این منطقه همراه با همدان، ری و اصفهان به نام «عراق عجم» نامیده شد.
در قرن چهارم هـ . ق همدان، رود آور، خورمه (خورهه)، سهرود، ابهر، سمنان، قم، کاشان، روده، پوسته، کره، بره، گربایگان (گلپایگان) شهرهای ایالت جبال بودند. در این دوره ساوه، تفرش، وره، ساروق و گلپایگان مراکز کانون های درجه اول شهری و محلات، خمین، کمیجان، میلاجرد، خنداب، الیثار، سامان، خورهه، نیمور، نراق، دلیجان، جاسب، مامونیه، الویر شهرهای مبادلاتی درجه دوم محسوب می شدند. در چند دهه اخیر، با توسعه راه آهن و احداث کارخانجات مختلف، به مرور چهره منطقه عوض شد و بعد از تقسیمات جدید کشوری و ایجاد استان تهران و مرکزی، این استان به مرکزیت اراک به وجود آمد.
● مشخصات جغرافیایی
استان مرکزی به مرکزیت شهر اراک؛ تقریبا در مرکز ایران بین ۳۳ درجه و ۳۰ دقیقه تا ۳۵ درجه و ۳۵ دقیقه ی پهنای شمالی و ۴۸ درجه و ۵۷ دقیقه تا ۵۱ درجه ی درازای خاوری از نصف النهار گرینویچ قرار دارد. این استان از شمال به استان های تهران و قزوین، از باختر به استان همدان، از جنوب به استان های لرستان و اصفهان و از خاور به استان های تهران، قم و اصفهان محدود است. در قسمت های مختلف استان مرکزی آب و هواهای متنوع نیمه بیابانی، معتدل کوهستانی و سرد کوهستانی وجود دارد. شهرستان های آشتیان, اراک, تفرش, خمین, دلیجان, ساوه, سربند ومحلات شهرستان های این استان را تشکیل می دهند. راه های دسترسی به این استان عبارتند از:
▪ تهران – اراک به درازای ۲۸۹ کیلومتر
▪ تهران – ساوه به درازای ۱۴۴ کیلومتر
▪ مسیر تهران – خرم آباد که در کیلومتر ۲۸۹ از اراک عبور می کند
▪ مسیر قم- نیزار به درازای ۵۲ کیلومتر
▪ مالمیر، آزاد شهر، سنجان، اراک، راهجرد، تفرش به درازای ۲۴۳ کیلومتر
▪ اراک- فرمهین به درازای ۴۸ کیلومتر
▪ دلیجان – خمین به درازای ۷۷ کیلومتر
خط آهن سراسری از مرکز این استان عبور می کند. فرودگاهی نیز در شهرستان ساوه وجود دارد.
● شهرهای استان:
دلیجان - شازند - آشتیان - اراک - خمین - زرندیه - ساوه - تفرش - محلات .

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.