شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

فاخته ها و روش تخمگذاری

فاخته ها و روش تخمگذاری

زندگی کوکوها یک زندگی همراه با قتل و فریبکاری است !این پرنده تخم خود را در لانه پرندگان دیگر می گذارد .منطق کوکوها مثل همه موجودات دیگر , زندگی همراه با تولید مثل موفق تر است. اگر می توانستیم دلیل آنها را جویا شویم شاید این گونه پاسخ می دادند (چرا باید برای پرورش جوجه هایت جان بکنی ,وقتی می توانی دیگران را گول بزنی تا برایت کار کنند؟ )

ماده کوکوها عمدتا فقط یک تخم می گذارند و همان یک تخم را هم در لانه یک پرنده میزبان می گذارند .وقتی این موجود ناخواسته سر از تخم در می آورد , بدون معطلی تخم های دیگر را که در واقع فرزندان اصلی میزبان هستند از لانه بیرون می اندازد .

برای جوجه کوکوی تازه متولد شده مشکل است که در لانه نامادری زندگی کند و جلب توجه نیز ننماید بخصوص وقتی یک جوجه منفرد با آن جثه بزرگش جای قیل و قال معمول همه بچه های واقعی را گرفته باشد .

دانشمندان می گویند گونه کوکوی آسیای غربی ظاهرا روش بسیار مبتکرانه ای برای القای این فکر در اندیشه پرنده میزبان دارد که" هنوز جوجه ها یت زنده اند وبرایت جیک و جیک می کنند !"

این شیوه به جوجه کوکو کمک می کند که با طیب خاطر منتظر غذا باشد و اطمینان داشته باشد که اشتهای سیری ناپذیرش ارضا خواهد شد .

این حقه که بوسیله دانشمندان ژاپنی کشف شد با حضور لکه های زرد رنگ روی بالهای جوجه کوکو میسر شده است , بطوریکه وقتی جوجه کوکو بال بال میزند ,اشکال رنگی روی بال و زیر بال جوجه, تصویر موهومی از چندین دهان باز در ذهن مادر ایجاد می کند وبه این ترتیب رضایت مادر را از زنده بودن مجموعه فرزندانش ایجاد می کند.

محققینی که این سازگاری زیرکانه را کشف کرده اند , رفتار مورد بحث را در شماره جاری نشریه ساینس( Science)تشریح کرده اند .

مترجم :نرگس قلیان اول کارشناس ارشد فيزيولوژی جانوری موسسه زيست پويا

 

منبع: irandeserts

دیدگاه های بازدیدکنندگان

یاسر نوری یکشنبه، 13 آبان 97 - 12:13 AM

سلام دوستان.مطلبتون درسته.اما درمورد پرنده ی فاخته(کوکو).این عکسی که گذاشتید یاکریم هست.(که اینم با قمری شهری متفاوته).این پرنده از مظلومترین پرنده هاست.حتی از گنجشک هم بی آزارتره.گاهی قمری شهری رو هم به اشتباه یاکریم میگن.
اسم فاخته هم در ایران گاهی به انواعی از کبوترسان ها هم گفته میشه.
ولی اون فاخته(کوکو)،که یه زندگی انگلی داره کلا با این پرنده تفاوت داره.
پس لطفا اصلاحش کنید.
اینم فاخته(کوکو):
https://www.google.com/search?q=کوکو(فاخته)&client=ms-android-huawei&prmd=ivn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwi13pz-irneAhWO66QKHbzKBWIQ_AUIEigB&biw=360&bih=560
با تشکر

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.