شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

سوسمار باغی هندی

سوسمار باغی هندی

مشخصات: داراي تاج پشتي مشخص، فلسهاي پهلويي بدن به طرف عقب و بالا نوك نيز مي شوند؛ فاقد چين و يا حفره در جلوي شانه‌ها، دو خار در بالاي حفره گوش، 35 تا 52 فلس حول ناحيه مياني بدن.
رنگ آميزي: رنگ آميزي آنها متنوع و تغيير ناپذير است، معمولاً قهوه اي تيره، زيتوني مايل به خاكستري، حنايي روشن يا خاكستري تيره، همراه با لكه‌ها يا نوارهاي نا منظم. در فصل زاد و ولد رنگ نرها در سر گردن و شانه‌ها نارنجي روشن يا قرمز تيره، گلو و قفسه سينه نارنجي تا قرمز با لكه‌هاي سياه.

 

زيستگاه: نواحي گرم و مرطوب در دشت‌هاي مسطح، داراي پوشش گياهي غني و متنوع بوته اي، جنگل‌ها، باغ‌ها در ايران تاكنون در بيشه زارهاي قديمي و نخلستان‌ها يافت شده است.
 

عادات و رفتار: سوسمارهاي بسيار خجالتي، فعاليت روز هنگام، و اغلب شب‌ها در لابه لاي بوته‌ها يا شاخه‌هاي درختان در ارتفاع 1 تا 9 متري از سطح زمين استراحت مي كنند. بسيار ماهرانه و سريع از بوته‌ها و درختان بالا مي روند؛ قادرند چشمهاي خود در جهات مختلف مانند آفتاب پرست حركت دهند. خود را با محيط اسارت به خوبي وفق مي دهند. از حشرات و عنكبوتيان و نيز مهره داران كوچك و نيز جوندگان، مارها و مارمولك‌ها تغذيه مي كنند. نرها هنگام فصل زاد و ولد با رنگ قرمز سرد و متورم كردن گلو ماده‌ها را جمع مي كند. معمولاً 10 تا 20 تخم در خاك‌هاي مرطوب دفن مي كنند. تخم‌ها سفيد، دوكي شكل و كشيده اند. پس از 6 تا 7 هفته تخم‌ها باز مي شوند. سوسمارهاي جوان در حدود 1 سالگي مي توانند جفت گيري كنند.
 

پراكندگي جهاني: از ايران به سمت شرق تا جنوب چين، به سمت جنوب شرقي تا ويتنام، مالزي و سوماترا و نيز جزاير جنوب هند.
 

اندازه: نوك پوزه تا مخرج 140 ميلي متر دم 350 ميلي متر
 

ملاحظات: محل نمونه تيپيك از پونديچري واقع در هندوستان توسط Smith 1935 مي باشد. داراي 3 زير گونه اند. توضيحات ذكر شده براي خصوصيات ظاهري گونه،‌ مربوط به نمونه‌هاي غير ايراني است.

نام علمی : calotes versicolor

نام انگلیسی : indian garden lizard

نام فارسی : سوسمار باغی هندی

 

منبع: irandeserts

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.