شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

جکوی سنگی ایرانی

جکوی سنگی ایرانی

مشخصات: سپر پوزه سوراخ بيني را در بر مي گيرد؛ اندامهاي حركتي عقبي تا سوراخ گوش مي رسند؛ 16 تا 24 تيغه زير چهارمين انگشت؛ دم نرها به شدن فشرده، با تاجي ضعيف يا رديفي از فلسهاي بزرگ شده (فقط در نرها) كه هرگز تا پشت بدن امتداد نمي يابند.
رنگ آميزي: پشت زيتوني خاكستري؛ داراي نوار طولي مياني پشتي يا بدون اين نوار؛ پشت و پهلوها با نقاط خرمايي مايل به قرمز كه در رديفهاي طولي مرتب شده اند؛ نقاط پشتي بزرگتر از نقاط پهلويي، و با حاشيه عقبي سفيد، اثر تيره اي از سوراخ بيني شروع و از چشم گذشته و تا ناحيه گوش امتداد دارد؛ كناره هاي سر، گردن، چانه و گلو با نقاط سياه؛ دم با نوارهاي خاكستري يا قهوه اي.

 

زيستگاه: نواحي بياباني و ساحلي خشك، در صخره هاي آهكي يا ماسه سنگي، خانه ها ، بناهاي قديمي، باغها، نخلستان ها و زمين هاي كشاورزي.
 

عادات و رفتار: در روز يا شب فعاليت مي كنند؛ معمولاً روزها در شكاف ها و مكانهاي سايه دار ديده مي شوند؛ زير سنگها، برگها و شكاف ديوارها و درختان مخفي مي گردند. اغلب مي توان آنها را روي درختها، نخلها، ديوارها، سطوح سنگها و يا روي زمين در حال فعاليت ديد. از حشراتي نظير قاب بالها، راست بالان، دوبالان، زنبورها و غيره تغذيه مي كنند.
 

پراكندگي جهاني: ايران، پاكستان، شبه جزيره عربستان، عمان، سومالي، اتوژيوپي، جيبوتي، اريتره، اردن.
 

اندازه: نوك پوزه تا نخرج 32 ميليمتر دم 53 ميليمتر.
 

ملاحظات: محل نمونه تيپيك از مسقط واقع در عمان مي باشد.

نام علمی : pristurus rupestris

نام انگلیسی: persian rock gecko   

نام فارسی: جکوی سنگی ایرانی

 

 

منبع: irandeserts

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.