شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

سوسمار انگشت ریشه دار بزرگ

سوسمار انگشت ریشه دار بزرگ

مشخصات : 4 فلس دور هر انگشت ، اما فقط 3 فلس از طرف کناری قابل دیدن است . 14 تا 16 فلس شکمی در طویلترین ردیف عرضی ، این فلس ها ردیف های طولی مستقیم را تشکیل نمی دهند . 18 تا 22 ردیف عرضی فلس پشتی ما بین اندام های حرکتی عقبی ؛ 4 فلس بالای چشمی؛ فلس های زیر چشم از هم جدا شده اند .
رنگ آمیزی : سطح رویی بدن خرمایی یا قهوه ای روشن ( در الکل معملاٌ خاکستری) با 4 خط طولی از نفاط سیاه کوچک مشخص همراه با یک طرح از نقاط سفید کرم ( خاکستری مایل به آبی در الکل ) این نقاط باریکتر ازفضای بین نقاط و خطوط هستند ؛ نقاط تیره پشتگاهی با هم یکی شده و شبکه های عرضی یا طولی را تشکیل می دهند؛ پهلوها که با آثار تیره نسبتاً منظم مرتب شده اند ؛ شکم کرم تا سفید مایل به خاکستری .

زیستگاه : نواحی بیابان یا ساحلی خشک، در دشت های شنی یا ماسه ای دارای تل های شنی و پوشش گیاهی شامل درختچه ها و بوته ای خاردار ، که گاهی این نواحی تبدیل به زمینهای کشاورزی شده اند .

عادات و رفتار: فعالیت در روز؛ حفارند، همچنین درون حفره ها و در لابه لای ریشه ها مخفی می شوند ؛ از حشراتی نظیر مورچه ها، زنبورها ، قاب بالان و غیره تغذیه می کنند. پاییز و بهار فصل جفت گیری است و اغلب اسفند ماه یا فروردین ماه اوایل تابستان تخمگذاری می کنند .

پراکندگی جهانی : ایران ،عراق، سوریه،لبنان،اردن ،عربستان

اندازه : نوک پوزه تا مخرج 74 میلیمتر دم 122 میلیمتر .

ملاحظات : این گونه به نظر می آید تاکسون خواهری گونه های A.schreiberi و A.boskianus باشد ( Arnold 1983) . محل نمونه تیپیک گونه A. grandis از سوریه ، شرق دمشق است .

نام علمی : Acanthodactylus grandis

نام انگلیسی:  giant fringe toed lizard    

نام فارسی: سوسمار انگشت ریشه دار بزرگ 

 

منبع: irandeserts

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.