شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

منطقه شكار ممنوع آلمابلاغ، اسدآباد

منطقه شكار ممنوع آلمابلاغ، اسدآباد

منطقه شكار ممنوع آلمابلاغ در موقعیت جغرافیایی N3453 E4808 در استان همدان واقع است. منطقه شكار ممنوع آلمابلاغ با ارتفاع 2946 متر از سطح دريا در شمال شهرستان اسدآباد و 35 كيلومتري شمالغرب شهرستان همدان و سمت چپ گردنه اسدآباد به همدان واقع شده و يكي از ارتفاعات مهم غرب كشور و استان همدان به شمار مي‌آيد و به جهت وجود گونه‌هاي مختلف حيوانات و پرندگان و همچنين مراتع غني و پوشش گياهي مورد هجمه و تخريب شكارچيان و دام‌هاي عشاير قرار مي‌گيرد.

اين منطقه به عنوان يكي از زيستگاه‌هاي مناسب براي رده‌هاي مختلف جانوران از‌جمله پستانداران، پرندگان و خزندگان و حشرات در استان مطرح است و از سال 1385 به عنوان منطقه شكار ممنوع تحت مديريت اداره كل محيط‌زيست استان همدان قرار گرفته است. از نظر اقليمي به دليل اختلافات ارتفاع، ميزان درجه حرارت در نقاط مختلف آن متفاوت است و در زمستان داراي آب و هواي معتدل و در تابستان گرم است.

با توجه به اين‌كه اين منطقه يكي از قلل رشته كوه‌هاي الوند محسوب مي‌شود از وجود چشمه‌ساران بزرگ و كوچك و آبريز‌هاي هميشه جاري آن بهره‌مند مي‌شود و منابع آب متعددي از ‌جمله منابع فصلي، دائمي، رودخانه، قنات، چشمه و... در اين منطقه جريان دارد و باعث شده است حيات‌وحش منطقه محدوديتي از لحاظ تأمين‌ آب نداشته باشد. در حال حاضر اين منطقه از طريق واحد سيار اداره حفاظت محيط‌زيست اسدآباد حفاظت و كنترل مي‌شود.


گونه‌هاي جانوري شاخص و در معرض خطر منطقه شكار‌ممنوع آلمابلاغ و دشت اسدآباد شامل انواع قوچ و ميش، گرگ و روباه، خرگوش، رودك، گراز، تشي، عقاب طلايي، تيهو و انواع گنجشك سانان همچون باقرقره، جغد كوچك، عقاب دشتي، دليجه و فاخته، كبك و كبوتر چاهي هستند. همچنين ارتفاعات قاسم‌آباد، ويرايي، كليايي، جعفرآباد و ماوي مناطق شكار آزاد اين شهرستان محسوب مي‌شوند.

قوچ و ميش از شاخص‌ترين گونه‌هاي جانوران منطقه به شمار مي‌رود و به دليل وسعت منطقه و همچنين همجواري با منطقه حفاظت شده خانگرمز و كركسين سازگاري اين‌گونه با منطقه را افزايش داده است. از ساير پستانداران منطقه مي‌توان به گرگ، خفاش، خرگوش، شغال، روباه، تشي، كفتار، گراز، سنجاب‌زميني، خدنگ و انواع موش اشاره كرد.

عقاب طلايي، عقاب دشتي، سنقر خاكستري، شاهين، دليجه، قرقي، ساركپه، كبك، تيهو، قمري، كبوتر جنگلي، انواع چكاوك، انواع سار، توكا، انواع سهره، انواع زرده پر و پرندگاني نظير سبز‌قبا، جغد كوچك، هدهد، داركوب، سنگ‌چشم، شاه‌بوف، كمركولي، چلچله كوهي، دمجنبانك، زاغ نوك سرخ و زنبور‌خوار از جمله پرندگان موجود در منطقه شكار ممنوع آلمابلاغ هستند. همچنين خزندگاني از راسته سوسمار‌ها و مار‌ها در اين منطقه زيست مي‌كنند.

پوشش گياهي منطقه شكار ممنوع آلما‌بلاغ شامل كنگر، ريواس، آزربه، شيرين‌بيان، گون، گل ختمي، گزنه، گل گاوزبان و بومادران و درختچه‌هاي آن شامل بادام كوهي، آلبالوي وحشي، زرشك، تمشك، گز و انجير است.

شهرستان اسدآباد داراي يك منطقه و دشت ممنوعه به‌نام دشت اسدآباد بود كه در زمان‌هاى گذشته دشت اسدآباد مأمن تعداد زيادى ميش مرغ بوده و حتى برخى از افراد محلى و دوستدار طبيعت از وجود هوبره در اين دشت خبر مى‌دادند، اما در حال حاضر به دليل تبديل زيستگاه به زمين‌هاى كشاورزى و ديگر عوامل اعم از تغيير شرايط اقليمى به سبب فعاليت‌هاى منطقه‌اى، 7 سال است كه در اين منطقه حتي يك ميش‌مرغ نيز مشاهده نشده، بنابر‌اين هم اكنون منطقه شكار آزاد اعلام شده است.

نام انگلیسی:  Alma-Belagh hunting prohibited region    

نام فارسی :  منطقه شكار ممنوع آلمابلاغ 

 

منبع: irandeserts

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.