شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

منطقه شكار ممنوع تالاب حسنلو (آق قلعه)، نقده

منطقه شكار ممنوع تالاب حسنلو (آق قلعه)، نقده

منطقه شكار ممنوع تالاب حسنلودر غرب جاده مهاباد به ارومیه و در حدود 20 کیلومتری شرق نقده در موقعیت جغرافیایی N3703 و E4528 قرار گرفته است. منطقه شكار ممنوع تالاب حسنلو از شمال به ارتفاعات حيدرآباد، از جنوب به ديوار سد حسنلو در زمين هاي مسطح روستاي شيخ احمد و حسنلو، از غرب به جاده قديمي اروميه - نقده و دامنه هاي كوه هاي غرب درياچه حسنلو و از شرق به جاده آسفالته اروميه به مهاباد منتهي مي شود.

سد حسنلو برروي تالاب بين المللي حسنلو (شورگل) توسط سازمان آب منطقه استان آذربايجان غربي احداث شده است. آب اين سد از رودخانه گدار از طريق كانالي بطول 15 كيلومتر تأمين مي‌گردد.  با اختلاط آب تالاب با آب شيرين رودخانه گدار از شوري آب كم شده و غلظت آن به غلظت آب رودخانه تغذيه كننده نزديك شده و باعث تغييراتي در اكوسيستم اين سد شده و گونه‌هاي جمعيتي پرندگان دستخوش تغييراتي شده است .  این تالاب در جهت حفاظت و حمایت از پرندگان آبزی و کنار آبزی در سال 1380 به عنوان منطقه شکار ممنوع انتخاب شد. همچنین این تالاب به همراه تالاب درگه سنگی و یادگارلو تشکیل دهنده یکی از سایت های ثبت شده در کنوانسیون رامسر می باشد. مهم ترین جاذبه این تالاب برخورداری از تنوع زیستی غنی پرندگان است.

 تالاب حسنلو در غرب جاده ارومیه-مهاباد و در حدود 20 کیلومتری شرق شهرستان نقده در موقعیت 37 درجه و 20 دقیقه و 30 ثانیه عرض شمالی و 45 درجه 28 دقیقه و 9 ثانیه طول شرقی قرار گرفته است. این تالاب در ارتفاع 1308 متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد. مساحت این تالاب 1100 هکتار می‌باشد، که 304 هکتار آن دارای وضعیت طبیعی و بقیه آن را بخش دریاچه‌ای تشکیل می‌دهد. این تالاب شامل دریاچه ای کم عمق با آب لب شور فصل بوده که از آب باران، چشمه ها و جویبارها تغذیه می شود. طی چند سال گذشته سد احداثی بر روی آب خروجی آن باعث شیرین تر شدن آب و عمیق‌تر شدن بخش سد مخزنی تالاب شده است. این تالاب به همراه دو تالاب یادگارلو و درگه سنگی به عنوان تالاب بین المللی ثبت شده است، که در حال حاضر دو تالاب یادگارلو و درگه سنگی خشک شده اند.

 پوشش گیاهی

تالاب از گیاهان شاخص در این تالاب که بیشتر در قسمت شمال تا جنوب غربی این زیستگاه به فراوانی به چشم میخورد می توان نی Phragmites australis، دو گونه جگن Carex pendula و Carex stenophylla و قلیا Salicornia herbacea را نام برد.

 حیات وحش

حیات وحش تالاب حسنلو شامل پرندگان اردک سر سبز - اردک سر حنایی - اردک بلوطی - اردک ارده ای - کشیم کوچک - کشیم گردن سیاه - کشیم بزرگ - چنگر - یلوه آبی - کاکایی کوچک - پرستوی دریایی نوک کلفت - پرستوی دریایی گونه سفید - پرستوی دریایی بال سفید - حواصیل شب - حواصیل ارغوانی - حواصیل خاکستری - اگرت کوچک - حواصیل زرد - بوتیمار کوچک - سنقر تالابی - خروس کولی معمولی - خروس کولی سینه سیاه - سلیم طوقی کوچک - سسک نیزار است.

نام انگلیسی:  Hasanloo wetland hunting prohibited area    

نام فارسی :  منطقه شكار ممنوع تالاب حسنلو

 

منبع: irandeserts

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.