شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

منطقه شكار ممنوع چلاو، آمل

منطقه شكار ممنوع چلاو، آمل

منطقه‌ای کوهستانی بسیار زیبا و سرسبز در استان مازندران، شامل روستاهای: سنگچال، گنگرج کلا، تیار، زرخونی و فیل بند می‌باشد. مسیر اصلی ورودی به این منطقه در بیست کیلومتری شهر آمل، از جاده هراز می‌باشد و آب و هوایی نسبتا سرد و بارانی و مه آلود دارد. این منطقه اصولا یک منطقه ییلاقی نشین برای اهالی آمل و بابل محسوب می‌شود که عموما در فصل تابستان رونق بسیاری دارد. جمعیت بسیار کمی در تمام طول سال در این منطقه سکونت دائمی دارند که شاید تعداد آنها به کمتر از صد خانوار در کل روستاهای منطقه نرسد. مناطق ییلاقی منطقه شامل تیار پاشاکلا نجارکلا پاریمه گنگرجکلا چمه بن زرخنی سنگچال و فیلبند می‌باشد.

مردم مازندران به بارش شديد ( شلاو ) مي گويند كه احتمالاً نام اين ناحيه از اين كلمه  مشتق شده است. نام اوليه اين دهستان چهل آب بوده كه به مرور زمان به چلاو تغيير نموده است.   ارتفاع منطقه به ويژه دهستان چلاو حدود 800 تا 3200 متر از سطح دريا و فاصله آن از مركز شهر 40 كيلومتر مي باشد.
مسير رسيدن به منطقه چلاو از مركز شهرستان آمل به سمت جاده هراز ( به سمت استان تهران) 25 كيلومتر بوده كه مي توان پس از طيّ اين مسافت به واسطه پلي در سمت چپ جاده ( كه به پل منگل معروف است) با پشت سر گذاشتن ً 15 كيلومتر جاده فرعي به منطقه سرسبز چلاو رسيد. وجود پستي و بلندي در منطقه چلاو بسيار زياد است به طوري كه تقريباً سطح هموار ندارد. ارندگي سالانه ان حدود 1050 ميليمتر است و آبهاي مازاد منطقه در رود كبير هراز سريز دارد . 15000 هکتار از این منطقه تحت حفاظت سازمان محیط زیست قرار دارد و به مدت 5 سال منطقه شکار ممنوع اعلام شده است.

نام انگلیسی:  Chelav hunting prohibited region    

نام فارسی :  منطقه شكار ممنوع چلاو

 

منبع: irandeserts

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.