شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

منطقه شكار ممنوع شو و لندر، مسجدسليمان

منطقه شكار ممنوع شو و لندر، مسجدسليمان

منطقه شكار ممنوع شو و لندر در مسجدسليمان كه در زاگرس جنوبي واقع گرديده، كه تنوع گياهي و جانوري و شرايط اكولوژيكي اين منطقه آن را به يكي از مناطق ارزشمند استان و كشور از نظر حيات وحش جانوري و قابليت هاي بالاي زيستگاهي تبديل نموده است. این منطقه یکی از مناطق زیستگاه سمندر امپراتور از گونه های زيبا و حائز اهميت جهاني است. سمندر لرستانی یا سمندر امپراتور با نام علمی Neurergus Kaiseri یکی از هفت گونه سمندر شناخته شده در ایران است. رای نخستین بار این گونه بسیار زیبا و حائز اهمیت جهانی در ارتفاعات منطقه شکار ممنوع شو و لندر مشرف به روستای اولاد واقع در دهستان آبژدان شهرستان اندیکا (منطقه مسجدسلیمان) مشاهده شد.

این سمندر تاکنون در زیستگاه های شمال خوزستان (دزفول و اندیمشک) و جنوب استان لرستان پراکنش داشته است. شرایط زیستی این دوزیست به دلیل نیاز شدید به اکسیژن محلول در آب موجب شده که کاملا وابسته به آبهای جاری و خنک و آبشار‌ها باشد. به همین دلیل بیشترین پراکنش و مشاهده آن در چشمه های آبشاری به ویژه آبشار شوی در شهرستان دزفول گزارش شده است. مهمترین مناطق زیست سمندر لرستانی در کشور را مناطق کول سات، وژن آب و کوه شاداب در جنوب لرستان؛ آبشار شوی در حوالی روستای شوی و دژ محمدعلی خان در منطقه شکار ممنوع هفت تنان واقع در شهرستان دزفول در شمال خوزستان و کوه حاجی باریکاب و منطقه مازو و دورق در بخش الوار گرمسیری شهرستان اندیمشک است.

این جانور با نام‌های سمندر نارنجی، قیصری، امپراتور و سمندر کوهستانی لرستان شناخته می‌شود، نام‌های محلی آن حاجی باریک آب، مارمولک رنگی و وفقی است، این سمندر دارای سری کوچک، چشمانی سیاه و برآمده در روی سر است، سطح زیرین بدن به رنگ نارنجی متمایل به قرمز و سطح پشتی دارای زمینه سیاه براق و لکه‌های نارنجی همراه با خال‌های سفید و لکه‌های سیاه و سفید خال مانند بر روی دم و پا‌ها مخلوط با رنگ نارنجی است. این گونه از نظر پراکنش جهانی بومی ایران است و در جنوب لرستان و بخش‌هایی از شمال خوزستان پراکنش دارد اما زیستگاه‌های باقیمانده این سمندر محدود هستند. سمندر امپراتور در فهرست قرمز IUCN قرار دارد (در آستانه انقراض CR) و در آینده نزدیک با این روند کاهش جمعیت در طبیعت منقرض خواهد شد. کنوانسیون منع تجارت گونه‌های گیاهی و جانوری در معرض خطر انقراض خرید و فروش این گونه را در ایران و سایر کشورهای جهان از سال ۲۰۱۰ ممنوع اعلام کرده است.

حدود اربعه

شمالاً: از تقاطع جاده آسفالته سد در امتداد دامنه كوه شو تا روستاي صالح كوتاه و از آنجا در همان امتداد تا روستاي ميثم و سپس در همان مسير تا پل و تقاطع جاده قلعه زراس سپس در امتداد جاده آسفالته قلعه زراس سپس در امتداد جاده آسفالته قلعه زراس تا روستاي قلعه زراس و حسين آباد و از آنجا تا دره كوگ و تنگ هليل.
شرقاً: از درياچه سد مسجد سليمان در امتداد دره وقع در جنوب روستاي اسلام آباد موسوم به دره شش آب تا تقاطع جاده آسفالته سد شهيد عباسپور ـ كوشك.
جنوباً: از رودخانه كارون در امتداد آن به سمت جنوب شرق تا سد مسجد سليمان و از آنجا در امتداد درياچه سد تا ابتداي دره اسلام آباد.
غرباً: از تنگ هليل در امتداد تنگه تا روخانه كارون.

نام انگلیسی:  Sho & Lander hunting prohibited area    

نام فارسی :  منطقه شكار ممنوع شو و لندر

 

منبع: irandeserts

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.