شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

منطقه شكار ممنوع كاوه ده و كوه سفيد، تهران

منطقه شكار ممنوع كاوه ده و كوه سفيد، تهران

منطقه شکار ممنوع کاوه ده

منطقه مورد نظر در دامنه جنوبي سلسله جبال البرز و در 140 کيلومتري منتهي اليه شرق استان تهران و در شرق و جنوب شهرستان فيروزکوه قراردارد . مجموعه اي است کوهستاني که اختلاف ارتفاع بين قسمتهاي مختلف نسبتاً کم است و از چند نقطه تمامي منطقه در معرض ديد قرارمي گيرد . جهت آبريزهاي منطقه که عمدتاً از شرق به غرب و در بعضي قسمتها از جنوب به شمال و برخي نيز از شمال به جنوب است نهايتاً به رودخانه حبله رود مي ريزد و هرچه از شرق به غرب پيش مي رويم از ارتفاع کوهها کاسته مي شود . (رودخانه حبله رود در امتداد ضلع غربي منطقه و از شمال به جنوب جريان دارد).

این منطقه از شمال به ˈامیریهˈ تا ˈشن درهˈ، از شرق به شن دره، ˈهواخسروˈ، ˈسیف الله کندوˈ تا ˈارجنهˈ، از غرب به مسیر امتداد راه آهن سراسری، از امیریه تا ایستگاه ˈکبوتر درهˈ و از جنوب به ارجنه، ˈمرگ سرˈ، امامزاده ˈورجیˈ و ˈمقصود آبادˈ محدود می شود. وسعت منطقه کاوه ده برابر با 75 هزار هکتار می باشد که یک گذرگاه زیست محیطی بین منطقه گرم کویری گرمسار و منطقه سرد البرز جنوبی محسوب می شود و گونه های جانوری و گیاهی ارزشمندی را در خود دارد.

این منطقه به منطقه حفاظت شده ارتقا یافته است. برای کسب اطلاعات بیشتر به بخش مناطق حفاظت شده ایران مراجعه فرمایید.

منطقه شکار ممنوع کوه سفيد

اين منطقه به تازگي به عنوان منطقه شکار ممنوع انتخاب شده و در تاريخ 84/11/10 آگهي رسمي آن به چاپ رسيده است. اين منطقه در استان تهران و سمنان قرارداشته و سطح شهرستان دماوند را مي پوشاند. مساحت اين منطقه درحدود 150.000 هکتار است.
از انواع حيات وحش اين منطقه شغال ، گرگ ، قوچ و ميش ، کبک و تيهو است . از رودخانه هاي مهم اين منطقه رودخانه دوآب و شاه بلاغي مي باشد .
اين منطقه در حوزه جنوبي شهرستان دماوند، شمال گرمسار، شرق منطقه حفاظت شده جاجرود و غرب شهرستان فيرزكوه واقع شده است. از گونه هاي شاخص جانوري هم قوچ، ميش، كل ، بز، گرگ، روباه و گونه هايي از جمله جوندگان در اين منطقه اند. همچنين گربه پالاس كه چند ماه پيش مشاهده شد و گونه اي مختص به ايران، افغانستان و آسياي ميانه است. از طرفي پرندگاني همچون كبك معمولي، كبوتر و بسياري از پرندگان شكاري هم در اين منطقه مشاهده شده است.

این منطقه به منطقه حفاظت شده ارتقا یافته است. برای کسب اطلاعات بیشتر به بخش مناطق حفاظت شده ایران مراجعه فرمایید.

نام انگلیسی:  Kavehdeh & Kouhsefid hunting prohibited region     

نام فارسی :  منطقه شكار ممنوع كاوه ده و كوه سفيد 

 

منبع: irandeserts

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.