شماره تلفن تماس با ما

051-34225776

 

My title

منطقه شکار ممنوع باجگیران

منطقه شکار ممنوع باجگیران

درگز و باجگيران دو شهر شمالي استان خراسان تقريبا در 250 كيلومتري شمال مشهد واقع شده اند و مسير دسترسي به اين شهرها از ديدني هاي طبيعي و تاريخي بسياري برخوردار است. گردنه و چشمه آب معدني الله اكبر، پارك ملي تندوره، دره شگفت انگيز شمخال، آتشكده هاي متعدد، غارهاي قزلق و شادمينه، پلكان نادري، بازارچه مرزي گمرك و دهها اثر تاريخي و طبيعي ديگر از ديدني هاي اين منطقه بكر و زيبا محسوب مي شوند.

موقعیت منطقه

منطقه شکار ممنوع باجگیران در موقعیت جغرافیایی N3737 E5825 در استان خراسان رضوی واقع است. منطقه شکار ممنوع باجگیران در فاصله 2 کیلومتری شمال شرقی شهرستان باجگیران و در نزدیکی مرز ایران و ترکمنستان دز استان خراسان رضوی قرار دارد. اين منطقه که شامل اسلمه، قاطربش، بردر و قرچقه مي باشد از تاريخ اول بهمن ماه سال 1382 به مدت هفت سال تيراندازي ممنوع در آن اعلام گرديد.

در شمال آن رشته کوه‌های کم ارتفاعی قرار دارد. مرتفعترین قله‌های آن بوزین با ۷۰۵، ۲ متر در کوهستان کُنْجوخُورْ و یاتاغ با ۱۲۰، ۲ متر در کوهستان آسیازو است. کوه آغ کمر (مرتفعترین قله ۵۰۰، ۲ متر) و کوه منفردرضا (مرتفعترین قله ۹۴۰، ۲ متر) در شمال شرقی آن واقع است. اراضی آن با رودهای دایمی میان سو، قرق دره و آسیازو (سرچشمه از کوه‌های آسیازو) و چند رود فصلی و چشمه و چاه عمیق آبیاری می‌شود. رودهای دایمی آن پس از پیوستن به هم با نام رود شیرین به رود اترک می‌ریزد.

گونه‌های گیاهی
درختان زبان گنجشک، ارس، پسته وحشی و همچنین آنغوره، شاه تره، کاکوتی، گل ختمی و گل گاوزبان در آن یافت می‌شود.

حیات وحش

این منطقه منطقه ای تپه ماهوری است. پوشش جانوری منطقه شامل کل، بز، قوچ، میش، گرگ، کفتار، روباه، خرگوش و... است.

نام انگلیسی:  Bajgiran hunting prohibited region    

نام فارسی :  منطقه شکار ممنوع باجگیران

 

منبع: irandeserts

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.