شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

منطقه شکار ممنوع بلبل آب، نصرت آباد

منطقه شکار ممنوع بلبل آب، نصرت آباد

منطقه شکار ممنوع بلبل آب در موقعیت جغرافیایی N2948 E6010 در استان سیستان و بلوچستان واقع است. این منطقه با مساحت ۱۳۰۰۰۰ هکتار در شهرستان زاهدان و در منطقه نصرت آباد قرار دارد گونه های شاخص گیاهی شامل کسور، بنه، افدرا، بادام کوهی و گونه های شاخص جانوری آن شامل جبیر، کل و بز و قوچ و میش و هوبره و… می باشد. منطقه شکار ممنوع بلبل آب از جمله مناطق اکوتوني در استان بوده که به اين لحاظ داراي تنوع زيستي و اقليمي حائز اهميت مي باشد. اين منطقه در حاشيه کوير واقع گرديده و جاده زاهدان – بم سبب جداسازي زيستگاه آن شده است. نصرت آباد در طول جغرافیایی 59 درجه 59 دقیقه و عرض جغرافیایی 29 درجه و 53 دقیقه با ارتفاع متوسط 1119 متر از سطح دریا  در105 کیلومتر شمال غربی زاهدان و در مسیر  زاهدان – بم  و دارای چندین  دهستان ، به نامهای چاه رحمان  ، حصاروئیه – گراغه و چاه حسینعلی و روستاهای تابعشان  جزء حوزه نفوذ شهری نصرت آباد می باشد.

موقعیت آب و هوایی

نصرت آباد دارای آب و هوای گرم و خشک می باشد . حداکثر درجه حرارت در  تابستانها به بالای  42 درجه  سانتیگراد و در زمستانها حداقل دما به 3 درجه سانتیگراد زیر صفر و میزان بارش سالیانه آن به 93 میلی متر می رسد.از درختان این منطقه می توان گز و تاغ گز را نام برد .

همچنین  نصرت آباد دارای ارتفاعاتی است که از جمله ملوسان در شمال نصرت اباد و هول در جنوب غرب نصرت آباد و ناهموارهای بلبل آب در غرب نصرت آباد و اومار در شمال غربی نصرت آباد قرار دارند.

پوشش گیاهی

گزروغن ، قيچ ، افدرا، تاق ، بنه ، اسكمبيل ، جبير، قوچ ، ميش ، انواع مار، مارمولكها، انواع گونه هاى پستانداران ، پرندگان از انواع گونه هاى گياهى شاخص در منطقه است.

موقعیت زیستگاهی

در اطراف روستای گرگ غرب نصرت آباد منطقه شکار ممنوع بلبل آب – اومار دشت حصاروئیه یکی از زیستگاههای موجود پرندگان بومی مانند کبک و حیواناتی مانند قوچ و میش و آهوی وحشی می باشد . همچنین پستاندارانی چون روباه ، شغال و کفتار و خرگوش نیز در آنجا یافت می شود.

نام انگلیسی:  Bolbolab hunting prohibited region    

نام فارسی :  منطقه شکار ممنوع بلبل آب

 

منبع: irandeserts

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.