شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

منطقه شکار ممنوع بیان، تکاب

منطقه شکار ممنوع بیان، تکاب

منطقه شکار ممنوع بیان در موقعیت جغرافیایی N3628 E4639 در استان آذربایجان غربی واقع است. منطقه شكار ممنوع و حفاظت شده «بيان» در 50كيلومتري شهرستان تكاب قرار دارد. این منطقه در محور جاده شاهین دژ به تکاب واقع شده که از شرایط طبیعی خوبی برای زندگی حیوانات وحشی نظیر قوچ و میش وحشی برخوردار است. منطقه شکار ممنوع «بيان» با 35هزار هكتار مساحت در حد فاصل شهرستانهاي تكاب و شاهيندژ در جنوب استان آذربايجان غربي قرار دارد. این منطقه در نزدیکی روستای قوزلوی افشار در ۲۳ کیلومتری جنوب شرقی شاهین‌ دژ واقع است. کوه بیان با ارتفاعی در حدود 2232 متر از سطح دریا در این منطقه واقع است. با توجه به اینکه این منطقه در منطقه شمال و غرب فلات ایران واقع شده لذا از آب و هوای کوهستانی و معتدلی برخوردار است . که به لحاظ محصور بودن در میان کوهها - زمستانهای پر برف و تابستان های نسبتا گرمی را داراست . فصول چهارگانه طبیعت به صورت منطقه و مشخص در چهره آن پدیدار است .

تعارضات و تهدیدات

فعاليت مخرب معادن و استخراج مواد معدني و انفجارهاي پياپي باعث صدمات جدی به منطقه شده است. همچنین عدم استقرار پاسگاههاي محيط باني، نصب علائم ويژه حفاظت در كليه مساحت منطقه و نبود مأمورين گشت شبانه روزي و دائمي، عدم جلوگيري از فعاليت افراد سودجو و متخلف ساكن روستاهاي اطراف منطقه بيان كه به صورت غيرقانوني اقدام به شكار پرندگان و چهارپايان منطقه مي كنند.

 پوشش گیاهی

پوشش غالب گياهي اين منطقه پوشش مرتعي است. گونهاي گیاهی منطقه شامل خوشخوراك و گون‌كتيرا، يونجه‌وحشي، چاودار، انواع‌گلابي وحشي، زالزالك، ارجنگ و بلوط، كنگر وحشي، گل‌كاغذي و گون‌هاي خوش‌خوراك و گون كتيرا، پسته وحشي ( بنه )، بادام وحشي، زالزالك را مي‌توان ذكر كرد.

نام انگلیسی:  Baian hunting prohibited region    

نام فارسی :  منطقه شکار ممنوع بیان

 

منبع: irandeserts

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.