شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

منطقه شکار ممنوع چال خاتون، شازند

منطقه شکار ممنوع چال خاتون، شازند

این زیستگاه طبیعی با 13 هزار و 897 هكتار وسعت و اكوسیستم كوهستانی، تپه ماهوری ودشتی، یكی از چشم اندازهای زیبای طبیعی كشور را به خود اختصاص داده و از نظر ظرفیت های تنوع زیستی گیاهی و جانوری غنای زیادی دارد. منطقه چال خاتون شازند با بهره مندی از منابع آبی دایمی و فصلی، تركیبی از مراتع سرسبز و نواحی صخره ای و دشت، برای زیست حیات وحش بسیار مساعد بوده و مجموعه ای از انواع گونه های گیاهی و جانوری را در خود دارد.

این منطقه از نظر جغرافیای گیاهی به ناحیه ایرانی - تورانی تعلق دارد و طیف متنوعی از گیاهان علفی، بوته ای و درختچه ای را در خود دارد. منطقه چال خاتون شازند تا سال گذشته یكی از شكارگاه های آزاد استان مركزی بود كه با توجه به ظرفیت های بالقوه طبیعی متعدد و تنوع زیستی با ارزش به عنوان منطقه شكار ممنوع در حمایت محیط زیست كشور قرار گرفته است. يكي از بلندترين قله هاي رشته كوه چال خاتون كه در راستا و امتداد رشته كوه راسوند قرار گرفته ، قله سخت سياه با ارتفاعي قريب به ۳۰۰۰متر مي باشد و با توجه به تركيب ساختاري جنس كوه دراين منطقه نيز چاههاي متعدد طبيعي(غارهاي عمودي) وجود دارند كه در حال حاضر در دست شناسائي هستند.

پوشش گیاهی

وجود گونه های كمیاب و انحصاری در زیستگاه طبیعی چال خاتون از ویژگی های منحصر به فرد این منطقه است و پوشش این منطقه از نوع استپ كوهستانی با تراكم گون ها، گرامینه ها و گونه های دارویی است.

حیات وحش

این زیستگاه طبیعی در حوزه گونه های حیات وحش نیز بسیار غنی است كه ازجمله آن می توان 'پازن'، قوچ'، 'گراز'، 'گرگ'، 'شغال'، 'روباه'، ' تشی'، 'خرگوش' و'موش صحرایی' را نام برد. در این زیستگاه طبیعی همچنین انواع پرندگان از جمله آن 'عقاب طلایی' ، 'سار' ، 'جغد' ، 'كبك' و 'باقرقره' زندگی می كنند.

نام انگلیسی:  Chal Khatoun hunting prohibited region     

نام فارسی :  منطقه شکار ممنوع چال خاتون

 

منبع: irandeserts

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.