شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

منطقه شکار ممنوع دربادام

منطقه شکار ممنوع دربادام

منطقه شکار ممنوع دربادام در موقعیت جغرافیایی N3735 E5827 در استان خراسان رضوی واقع است. نام منطقه از نام روستایی دربادام که همجوار با منطقه در ظلع غربی آن واقع شده است گرفته شده . این منطقه از سال ۱۳۵۵مورد توجه بوده و عملا از سال ۱۳۵۷به عنوان منطقه شکار ممنوع تحت حفاظت بوده است. دربادام، روستایی است از توابع بخش باجگیران شهرستان قوچان که در استان خراسان رضوی واقع است.

موقعیت منطقه

منطقه دربادام با 15000 هکتار مساحت، دارای چهره‌ای کوهستانی است و در فاصله حدود 45 کیلومتری شمال شهر قوچان در مجاورت پارک ملی تندوره قرار گرفته است. این منطقه به دلیل همجواری با منطقه حفاظت شده تندوره و کشور ترکمنستان و داشتن زیستگاه های با ارزشی چون آق کمر، قاطرریش ، آسلمه، دره دربادام و دره شمخال یکی از مناطق با ارزش از نظر گردشگری طبیعی نیز می باشد. دره شمخال در داخل منطقه حفاظت شده دربادام به علت بکر بودن، داشتن دیواره های بلند صخره ای و آب دائمی فراوان یکی از جاذبه های گردشگری استان و کشور بوده و مورد توجه دوستداران طبیعت می باشد.

حد و حدود قانونی منطقه حفاظت شده دربادام : تقاطع دره تیوان با رودخانه درونگر به طرف شمال غربی بر روی خطالراس جغرافیایی تا نقطه ارتفاعی ۲۲۰۰متر و پس در امتداد شمال تا مرز ترکمنستان و از سمت غرب تا حدود شرقی شهر باجگیران .
منابع آبی: چشمه و دو رودخانه دربادام و شمخال در منطقه در تمام فصول قادرند آب مورد نیاز حیان وحش را تامین کنند . که البته علاوه بر تامین آب حیات وحش رودخانه های دربادام و شمخال آب مورد نیاز برای کشاورزی و سایر فعالیتهای انسانی ۱۹روستای کوچک و بزرگ حاشیه این پناهگاه را نیز تامین می کنند.

این منطقه به منطقه حفاظت شده ارتقا یافته است. برای اطلاعت بیشتر به بخش مناطق حفاظت شده ایران مراجعه فرمایید.

نام انگلیسی:  Dorbadam hunting prohibited region    

نام فارسی :  منطقه شکار ممنوع دربادام

 

منبع: irandeserts

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.